Německý státní rozpočet bude příští rok poprvé od roku 1969 vyrovnaný. Vláda schválila návrh ministra financí Wolfganga Schäubleho, který počítá s příjmy i výdaji v přepočtu 8,2 bilionu Kč.

Schäuble na tiskové konferenci prohlásil, že Berlín bude hospodařit s vyrovnanými rozpočty přinejmenším do roku 2018. Předpokládají to rozpočtové rámce, které vláda ve středu rovněž odsouhlasila.

"Vyrovnaného rozpočtu jsme dosáhli tím, že jsme několik let postupně omezovali výdaje," řekl ministr novinářům. Zdůraznil, že předpokládané státní výdaje pro příští rok jsou nižší, než kolik Německo vydalo v roce 2010. "Investujeme tím do německé budoucnosti, kterou chceme vytvořit bez dluhů," dodal.

Od roku 2016 předpokládají německé rozpočtové rámce zvyšování výdajů přibližně o tři procenta ročně, takže v roce 2018 by měly činit 329,3 miliardy eur (zhruba devět bilionů Kč). Schäuble na tiskové konferenci zdůraznil, že předpokladem pro zvyšování výdajů je i hospodářský růst, který zajistí zvýšení státních příjmů.

Schäuble dále prohlásil, že zastavení zadlužování je důležitou podmínkou pro hospodářský vývoj Německa. "Vytvoří nám to dostatečný prostor pro reakci na případné další hospodářské krize i pro očekávaný negativní demografický vývoj, kdy se bude snižovat poměr ekonomicky aktivního obyvatelstva vůči důchodcům," řekl ministr.

Ministr doufá, že se Německo svou rozpočtovou disciplínou stane příkladem pro ostatní země Evropské unie, protože podle ministra prokázalo, že je možné dosahovat hospodářského růstu bez vytváření nových dluhů. "S velkou rezervou tak dodržujeme pravidla, na kterých jsme se v Evropě dohodli. Jsem optimistický v tom, že je budou dodržovat i ostatní," řekl Schäuble.

Jeho nadšení ale mírní někteří ekonomové, podle nichž Německo příliš utáhlo nové investice. Kritizují tak například to, že vláda zvažuje zpoplatnění dálnic za cenu dosažení vyrovnaného rozpočtu. 

I přes zajištění vyrovnaných rozpočtů ale zatím Schäuble nepočítá s tím, že by se snižoval německý státní dluh, který činí zhruba 1,3 bilionu eur (35,6 bilionu Kč). Podle plánů německého ministerstva financí by se ale měla snižovat relativní váha zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. Schäuble předpokládá, že na konci současného volebního období v roce 2017 by se míra zadlužení mohla přiblížit k hranici 70 procent HDP.