Ivana Tykačová se nebude znovu ucházet o koupi bývalých kasáren v pražském Karlíně. Cenu 620,2 milionu korun, kterou požaduje v opakované soutěži ministerstvo obrany, považuje za příliš vysokou. Oznámila to ve čtvrtek v tiskovém prohlášení. Ministerstvo věří, že se kupce podaří nalézt.
Stát žádá za areál skoro o 40 milionů korun víc než při minulé soutěži. V ní vyhrála firma Griva Art, kterou ovládá právě manželka finančníka Pavla Tykače.
Ministr obrany Martin Stropnický ale tendr v únoru zastavil kvůli podezření na majetkové propojení vítězné firmy s dalším účastníkem výběrového řízení. Koncem března ale ministerstvo obrany vydalo prohlášení, že informace o majetkovém propojení firem není pravdivá.
Zrušením soutěže ministerstvo prý Tykačovou přimělo, aby se na věc podívala "ryze ekonomicky". "A z ekonomického pohledu mi současná cena nedává smysl. Proto se nezúčastním," napsala v tiskovém prohlášení zaslaném prostřednictvím svého mediálního zástupce Josefa Vojty.
Za hlavní důvody své neúčasti označila vysokou cenu, která "nerespektuje nákladnou a složitou revitalizaci památkově chráněného objektu", nutnost změny územního plánu a "nepřehlednou a neodhadnutelnou administrativní náročnost schvalovacího procesu".
Tykačová také v prohlášení uvedla, že kvůli "souběhu nepromyšlených kroků a nešťastných výroků" považuje ministerstvo na nepředvídatelného partnera. Mluvčí ministerstva Jan Pejšek kritiku odmítl. "Původní tendr byl mediálně zpochybňován ještě dříve, než se jím vedení ministerstva začalo zabývat," sdělil.
Dodal, že minimální cena karlínských kasáren byla stanovena na základě znaleckých posudků. "Věříme, že kupce pro tento lukrativní objekt najdeme," dodal. Soutěž znovu ministerstvo vyhlásilo v červnu, nabídky mohou firmy posílat asi do poloviny července.
Stropnický šroubuje cenu. Za lukrativní kasárna v Karlíně požaduje 620 milionů - čtěte ZDE
Ministr obrany Stropnický bleskově zarazil prodej kasáren za 600 milionů - čtěte ZDE
Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Hlavní budova byla vystavěna v letech 1844 až 1845 a byla pojmenována Ferdinandova kasárna. V roce 1920 byl objekt přejmenován na kasárny Jana Žižky z Trocnova.
Ve druhé polovině 20. století v budově sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.
Vyšší cenu, kterou v nové soutěži ministerstvo požaduje, odůvodňuje hodnotou "unikátního objektu, jež se z hlediska developmentu nachází v jedné z nejrychleji se rozvíjejících částí hlavního města".
Zájemce hledá ministerstvo obrany i za hranicemi - s nabídkou přímo oslovilo přes 70 českých i zahraničních developerů. Informaci o prodeji kasáren Jana Žižky předalo ministerstvo rovněž 89 českým zastupitelským úřadům a 19 českým centrům v zahraničí, nabídku poslalo i zastupitelským úřadům cizích států v tuzemsku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist