Vypadalo to na nekonečný boj. Po dlouhých letech dohadů ale spor o zavedení minimální mzdy v Německu ve čtvrtek skončil.

S téměř absolutní většinou podpory odhlasovali poslanci spolkového sněmu zákon, který zajistí v celé zemi nejnižší možný plat. Pro návrh zákona se vyslovilo 535, proti němu hlasovalo jen pět poslanců a 61 se zdrželo hlasování. 

Od začátku příštího roku tak bude mít většina zaměstnanců v Německu jasno: za hodinu své práce dostanou minimálně 8,5 eura.

"Je to historický den pro Německo. Až se jednou budeme dívat zpátky na toto hlasování, budeme jej hodnotit jako velký sociální pokrok," komentoval výsledek předseda sociálních demokratů Sigmar Gabriel.

A i další politici se oháněli silnými slovy. Například ministryně práce Andrea Nahlesová označila dnešní den za milník v dějinách. "Těžce pracující, levní a nechránění. To byla realita pro miliony zaměstnanců v Německu. To už je nyní minulost," uvedla Nahlesová, jejíž ministerstvo mělo na starosti vypracování návrhu zákona, v projevu ve spolkovém sněmu.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se