Způsob danění amerického internetového obchodu Amazon prověřují úředníci Evropské komise. Jde o součást rozsáhlejšího vyšetřování, které se dotýká vícero velkých společností.

Evropské centrum Amazonu sídlí v Lucembursku. Právě tam zástupci komise poslali požadavek na dodání dokumentů týkajících se toho, jak americká firma v této zemi platí daně.

"Zajímá nás uspořádání vztahu mezi Lucemburskem a Amazonem," řekl listu Financial Times důvěryhodný zdroj z Evropské komise.

Požadavek na zaslání zmíněných dokumentů je podle Financial Times předstupněm skutečného vyšetřování, které řídí právě lidé z Bruselu.

Amazon se na jejich mušku nedostal náhodou. Podle dostupných informací se Evropská komise snaží rozkrýt vztahy mezi jednotlivými unijními zeměmi a nadnárodními korporacemi, které v nich platí daně.

Úředníci předpokládají, že existují dohody na velmi mírném daňovém uspořádání vůči velkým korporacím. Komise už zahájila tři rozsáhlá vyšetřování v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku, které se týkají daní společnosti Apple, sítě kaváren Starbucks či Fiat Finance.

Pokud vyšetřovatelé zjistí nepovolenou státní podporu, bude Evropská komise od firem žádat doplacení peněz, které svými "úsporami" získaly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist