Na rekordní obrat 11,7 miliard korun dosáhl českobudějovický Bosch. Během loňského roku mu vzrostly tržby o 17,8 procenta. I přesto zisk společnosti klesl z 238 milionů na 70 milionů korun. 

Růstu dosáhl jeden z největších výrobců automobilových komponentů výrobou systémů DNOX pro osobní vozidla, který slouží k odbourávání oxidů dusíku ve výfukových plynech.

Za ně společnost utržila meziročně o 75 procent více, tedy 3,3 miliardy korun. Systém společnost uvedla na trh v roce 2008. Firma díky němu pomáhá výrobcům osobních aut splnit nové přísné legislativní limity. 

"Loni naběhla výroba druhé generace systémů pro osobní automobily a převzatá výroba systémů pro nákladní automobily. S novou generací jsme získali i nové odběratele," řekl jednatel společnosti Milan Šlachta.

Z celkového obratu patří největší část výrobě nádržových modulů. Ten se meziročně zvýšil o 14 procent na 4,2 miliardy korun. 

Téměř celá produkce českobudějovické dceřiné společnosti německého koncernu směruje do zahraničí, převážně k odběratelům v EU.

Výrobky odtud se ale dodávají také na trhy v USA, v Brazílii, do Japonska, Ruska a další asijské trhy. Odbírají je přitom všechny významné automobilky od Alfy Romeo, Audi a BMW až po Toyotu a Volvo. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru