Hospodářský růst 11 zemí střední a východní Evropy, které se jako poslední staly součástí Evropské unie (EU11), by se měl v letošním roce téměř zdvojnásobit a příští rok dál zrychlí.

Vyplývá to z nejnovější prognózy Světové banky (SB). Hrubý domácí produkt regionu se má letos zvýšit o 2,6 procenta po růstu o 1,4 procenta loni.

S citelným oživením SB počítá i v České republice, která do skupiny zemí patří. Česká ekonomika by měla vzrůst o 2 procenta, stejně jako vzorové Estonsko.

Ekonomické oživení v regionu podporuje pozvolný vzestup ve starších, patnácti zemích EU a podpůrná domácí politika v jednotlivých zemích. Nicméně oživení bude pomalé a tempo růstu by se v nejbližší době nemělo dostat na úroveň před krizí.

Ekonomikám EU11 pomáhají příznivé vnější podmínky, avšak za poslední rok se začala zotavovat i domácí poptávka. Začíná se zvyšovat rovněž objem investic, které v posledních dvou letech klesaly, roste i důvěra firem a spotřebitelů.

Původní závislost na čistém vývozu, zvláště na vývozu do dalších zemí EU, postupně ustupuje. To je patrné zvláště v Rumunsku, na Slovensku a v Polsku.

Nejrychleji rostoucími zeměmi mají být i nadále Pobaltské republiky Estonsko, Lotyšsko a Litva. Jedinou zemí, která bude letos v recesi, bude Chorvatsko, a to již šestým rokem za sebou. Důvodem je pokles domácí poptávky, který překonává růst vývozu.

SB však varovala, že je zde stále množství rizik, která ve skupině EU11 ohrožují růst. Globální finanční situace zůstává křehká a rostoucí globální úrokové sazby, doplněné nestabilitou na kapitálových trzích nebo delší období geopolitického napětí v regionu, by v EU11 mohly zpomalit oživení a omezit vývoz, poskytování úvěrů a investic.

Ekonomické oživení se začíná projevovat i v tvorbě nových pracovních míst, avšak zatím pomalu. Míra zaměstnanosti v EU11 se začala zvyšovat v druhé polovině loňského roku, zatím však velmi nepatrně.

V regionu jsou podle SB také patrné velké rozdíly a zaměstnanost se nadále zhoršuje v jižních zemích, zvláště v Rumunsku.

Celkově se sice podmínky na pracovním trhu začaly zlepšovat, nová pracovní místa v regionu však vznikají velmi pomalu a pomalu se bude snižovat i míra nezaměstnanosti.