Česko poskytne na podporu podnikání do roku 2020 na 116 miliard korun z evropských fondů. Nejvíce půjde na technologický rozvoj, podporu podnikání malých a středních firem či energetické úspory. Vyplývá to z návrhu nového operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014–2020, který v pondělí podle informací ČTK schválila vláda. První projekty by mělo být možné přihlašovat do konce tohoto roku.

Podpora pro české podnikatele půjde z Evropského fondu pro regionální rozvoj, celkem je v něm připraveno 4,316 miliard eur (zhruba 116 miliard korun). "Cílem operačního programu je dosažení konkurenceschopné a udržitelné ekonomiky založené na znalostech a inovacích," uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu, pod které tento operační program spadá.

Evropské peníze mají jít prioritně na podporu českých firem s potenciálem posunout technologickou hranici v oboru, na rozvoj podnikání a inovací malých a středních podniků v oborech s nižší znalostní intenzitou či na posun k energeticky účinnému, nízkouhlíkovému hospodářství.

Dotace mají také přispět k usnadnění rozvoje podnikání, služeb a přístupu ke službám státu prostřednictvím vysokorychlostního internetu.

Základní programový dokument musí nyní po vládě schválit Evropská komise. Ministerstvo očekává, že vyjednávání skončí ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, podmínky pro první žádosti o dotace chce resort vyhlásit ještě letos.

Česko má v začínajícím programovém období 2014 až 2020 k dispozici zhruba 600 miliard korun. Nejvíce z toho půjde na rozvoj regionů, dopravní infrastruktury a právě na podporu podnikání.