Více než dvojnásobný počet zakázek než jeho největší konkurent získal na nedávném aerosalonu ve Farnborough evropský výrobce letadel Airbus. Společnosti se povedlo předběžně prodat 496 letounů za 75 miliard dolarů (1,5 bilionu korun).

Oproti tomu americká firma Boeing získala ve stejné době objednávky na 201 letadel za 40 miliard dolarů. Mimo počet objednávek tak téměř dvojnásobně zaostává i v celkové hodnotě nasmlouvaných zakázek.

Ještě před začátkem aerosalonu v anglickém Farnborough přitom Airbus na svého amerického konkurenta výrazně ztrácel. Od začátku roku měl 290 objednávek, zatímco Boeing si jich zajistil 649.

Airbus však investoval do silné kampaně a výsledek z aerosalonu tak prý předpokládal. "Zakázky a přísliby objednávek, které jsme ve Farnborough získali na stroje řad A330neo a A320neo, znamenají jednoznačně přesvědčivé přijetí těchto nákladově nejefektivnějších letadel," řekl provozní ředitel Airbusu John Leahy.

Evropská společnost totiž ve Farnborough představila vylepšený letoun A330, který je konkurentem Boeingu 787 Dreamliner. Podle Airbusu je s ním srovnatelný co do úspor paliva a zároveň je podstatně levnější. 

Představitelé Boeingu oponují, že na rozdíl od jejich zcela nového dreamlineru je A330neo jen modernizovanou verzí starého typu stroje.

Kromě nové verze A330 se pozornost zákazníků Airbusu zaměřovala především na menší stroje řady A320neo, které společnost vybavila nabídkou nových motorů a lepší aerodynamikou. 

V celkovém srovnání je zatím Airbus stále pozadu za svým konkurentem. V součtu za celý rok získal objednávky na 645 nových letadel, Boeing jich za stejnou dobu získal už 783.