Jednání mezi Argentinou a americkými věřiteli o argentinském dluhu zkrachovala a země se tak podruhé za více než 12 let ocitla v platební neschopnosti. Oznámil to zprostředkovatel jednání mezi oběma stranami Daniel Pollack.

Podle agentury AP není jasné, co bude nyní následovat. Během středečních jednání údajně prostředník Pollack navrhl kompromisní řešení, které argentinský ministr hospodářství Axel Kicillof odmítl.

"Nepodepíšeme smlouvu, která ohrožuje budoucnost Argentinců," řekl novinářům ministr. "Argentinci mohou z zůstat v klidu, protože zítřek bude jen další den a svět se bude dále točit," dodal. Podrobnosti kompromisního návrhu oznámeny nebyly.

Argentina se tak podruhé za 12 let dostává do stavu insolvence, protože nevyplatila držitele původních nerestrukturalizovaných argentinských dluhopisů. Ti po bankrotu Argentiny odmítli přistoupit na podmínky restrukturalizace a požadují po Buenos Aires plnou hodnotu dluhopisů soudní cestou.

Argentinská vláda žádá odklad dřívějšího soudního verdiktu z roku 2012, který zemi nařídil vyplatit žalujícím vlastníkům původních dluhopisů 1,33 miliardy dolarů (27,1 miliardy Kč) plus úroky dřív, než vyrovná splatnou částku vlastníkům restrukturalizovaných dluhopisů. Konečná lhůta 30 dnů pro úhradu vypršela ve středu o půlnoci newyorského času, tedy dnes v 6:00 hodin SELČ.

Soudem určený prostředník Pollack už před uplynutím lhůty varoval, že státní bankrot není jen technický stav, ale "skutečná a bolestná událost, která zasáhne skutečné lidi". Dotkne se přitom jak argentinských občanů, tak i držitelů dluhopisů.

"Hlavní obětí ale budou obyvatelé Argentiny," uvedl Pollack v prohlášení. Plné následky bankrotu nejsou podle něj předvídatelné, ale rozhodně nebudou pozitivní.

Situace by neměla způsobit turbulenci na zahraničních finančních trzích, protože Argentina je od bankrotu v roce 2002 izolována od zahraničních úvěrových trhů. Domácí trh, který v posledních dnech rostl kvůli naději na dohodu, však zřejmě obrátí směr.

I při krátkodobé platební neschopnosti však stoupnou náklady na úvěry a zvýší se tlak na domácí měnu. Situace tak zkomplikuje život mnoha firmám jako YPF, které se snaží získat peníze na další rozvoj v zahraničí.

"Je to velmi zvláštní platební neschopnost, nejsou zde problémy se solventností, takže vše bude záležet na tom, jak rychle se to vyřeší," řekl agentuře Reuters analytik Goldman Sachs Mauro Roca.

Ratingová agentura Standard & Poor's v noci na dnešek zařadila rating Argentiny do částečné platební neschopnosti. Hodnocení úvěrové spolehlivosti země je tak nyní v kategorii "selektivní platební neschopnost" a agentura dodala, že zde zůstane do doby, než Argentina splatí úroky z dluhopisů splatné na konci minulého měsíce.

Argentina odmítá vyplatit vlastníky nerestrukturalizovaných dluhopisů v obavě, že k několika žalujícím hedgeovým fondům se připojí další věřitelé, kteří také nepřistoupili na výměnu dluhopisů. Celková nárokovaná částka by tak mohla podle Buenos Aires dosáhnout 15 miliard dolarů, což je víc než polovina devizových rezerv Argentiny.

Argentinská ekonomika přitom bojuje s recesí, nedostatkem dolarů a má jednu z nejvyšších inflací na světě.

Nejnovější situace zřejmě dále zhorší recesi a inflaci v zemi. Neměla by však mít tak vážné dopady jako předchozí bankrot vlády, který vyvolal kolaps celé ekonomiky a miliony Argentinců přišli o práci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist