Nastala první sezóna dovolených, které se řídí novým zákonem. Více než třicet procent Čechů začalo pociťovat změny, když si objednávali dovolenou pod taktovkou nového občanského zákoníku. Podle advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa jich totiž právě třetina na dovolenou vyráží.

Nový občanský zákoník říká, že smlouva o zájezdu nemusí být uzavřena v písemné formě. Do oblasti cestovního ruchu tak přichází změna. Zájezd si každý může zařídit přímo přes internet, aniž by cokoli vlastnoručně podepsal. To s sebou přináší i omyly těch, kteří žádnou smlouvu uzavřít nezamýšleli.

Zákazníky tak varují sdružení na ochranu spotřebitele. Stačí malá nepozornost, jedno kliknutí navíc a smlouva je uzavřena. Kanceláři tak vzniká nárok na zaplacení ceny zájezdu. „Jestliže při potvrzení objednávky spotřebitel odsouhlasí políčko typu "závazně objednávám", lze plnění smlouvy, a tedy i povinnost platby, právně vymáhat,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Následuje pak rušení zájezdu a storno poplatky. „Někdy se sice podaří případ vyřešit díky dobré vůli pořadatele zájezdu, ale není to pravidlem,“ uvádí Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.