Největší světový producent ocele ArcelorMittal ve druhém čtvrtletí poprvé po téměř dvou letech vykázal čistý zisk díky vyšším dodávkách ocele a železné rudy, které překonaly i pokles cen. Firma, která mimo jiné vlastní přední českou ocelárnu ArcelorMittal Ostrava, však současně varovala, že za celý letošní rok bude kvůli poklesu cen ocele a železné rudy její zisk nižší, než doposud čekala.

Čistý zisk za tři měsíce do konce června činil 52 milionů USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 780 milionů USD ve stejném období loni. Příjmy stouply o 4,5 procenta na 20,7 miliardy USD. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy, (EBITDA) stoupl o 3,7 procenta na 1,76 miliardy USD, zaostal však za očekáváním analytiků, kteří počítali se ziskem až 1,83 miliardy USD.

Společnost současně snížila odhad zisku EBITDA k celému letošnímu roku na sedm miliard USD z předchozích osmi miliard USD. Důvodem jsou nižší ceny železné rudy. Nicméně optimistická je firma ve výhledu vývoje v Evropě a USA, kde roste poptávka po oceli.

ArcelorMittal se na celosvětové výrobě ocele podílí zhruba šesti procenty a firma je považována za širší ukazatel zdraví globálního zpracovatelského průmyslu. Kolem dvou třetin své produkce ocele firma prodává v Evropě a Americe.

Česká firma ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi 7500 zaměstnanců. Roční kapacita výroby společnosti jsou tři miliony tun oceli. Zhruba polovinu produkce podnik vyváží do více než 40 zemí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru