Nový jaderný blok by podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) mohl být postaven v Dukovanech i v Temelíně. Při úterní návštěvě uranového dolu v Rožné na Ždársku novinářům řekl, že je to varianta, u které se zdá být konsenzus.

Mládek podotkl, že v Dukovanech by už bylo potřeba začít s přípravou na dostavbu, protože dosavadní bloky zřejmě ukončí provoz v letech 2035 až 2037.

"Pokud se tam nezačne relativně brzo stavět další blok, tak velmi reálně hrozí, že tam přestane být jaderná elektrárna v roce 35, respektive 37," uvedl Mládek s tím, že lhůty na přípravu a provedení takové stavby jsou dlouhé. "To je jeden důvod, proč se uvažuje o Dukovanech," řekl.

Druhý důvod je podle něj ten, že kdyby se v Česku stavěly dva jaderné bloky krátce za sebou, jeden v Temelíně a jeden v Dukovanech, nebyl by možná tak urputný boj o to, kdo bude jejich dodavatelem.

Firma ČEZ letos zrušila zadávací řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, kde měly stát dva nové jaderné bloky. Náklady na ně se odhadovaly mezi 200 až 300 miliardami korun. Předtím vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní cenu elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil.

Výstavbu nového bloku Dukovan dlouhodobě podporují obce v širokém okolí elektrárny i kraj. Politici upozorňují na to, že je elektrárna pro Třebíčsko významným zaměstnavatelem. Ladislav Štěpánek z představenstva ČEZ na červnové konferenci o budoucnosti dukovanské jaderné elektrárny ve Valči uvedl, že proces EIA, tedy vyhodnocení vlivu nového bloku na životní prostředí, by chtěla firma ČEZ spustit příští rok nebo v roce 2016.

Čtyři dukovanské bloky byly spouštěny do provozu v letech 1985 až 1987. Pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu.