Tempo celosvětového růstu prodeje osobních automobilů by mohlo ve druhé polovině letošního roku prudce zpomalit a dosáhnout pouhého jednoho procenta místo pěti procent v prvním pololetí.

Poptávku tlačí dolů například ukrajinská krize, slabý hospodářský růst v některých evropských zemích, například ve Francii a v Itálii, anebo obtížnější podmínky v jihoamerických státech. Vyplývá to ze studie německého Centra pro automobilový výzkum (CAR).

Celoroční prodej by měl podle studie stoupnout zhruba o tři procenta na více než 73 milionů vozů. Největším automobilovým trhem světa by letos měla zůstat Čína, kde studie počítá s růstem prodeje o 12 procent na více než 18 milionů vozů.

Studie ale podle agentury DPA také upozorňuje na rostoucí závislost světového automobilového trhu na Číně, která by se měla koncem letošního roku podílet na globálním prodeji zhruba čtvrtinou. Poukazuje i na rizika spojená s čínským trhem, například na tlak tamních regulačních úřadů na snižování cen.

Čínské úřady v poslední době vyšetřují situaci v automobilovém sektoru kvůli opakovaným stížnostem, že zahraniční výrobci zneužívají svou pozici na trhu a prodávají automobily a náhradní díly za příliš vysoké ceny. Řada automobilek již v reakci na toto vyšetřování přistoupila ke snížení cen na čínském trhu.

Prodej automobilů v Rusku se podle studie ve druhém pololetí propadne asi o čtvrtinu. Tamní poptávku po autech tlačí dolů ukrajinská krize, která má hlavní podíl na prudkém zpomalení růstu ruské ekonomiky a poklesu kurzu rublu. Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC) již začátkem měsíce předpověděla, že celoroční prodej aut v Rusku klesne o osm až 12 procent.