Řada firem řeší interpretační problémy šest měsíců účinného nového občanského zákoníku (NOZ), a tak vznikají diskuse o jeho novelizaci. Dění kolem NOZ se věnuje i srpnové číslo magazínu Právní rádce.

Argumenty hovořící proti novelizaci kodexu se opírají o to, že veškeré změny se mají zažít časem. Opačně orientované hlasy tvrdí, že rozřešení nedostatků NOZ prostřednictvím rozhodovací praxe soudů může trvat roky a prodloužit tak právní nejistotu, která nejasnostmi vzniká.

Na to, co firmy chtějí, se Právní rádce zaměřil v anketě, kterou za tímto účelem uspořádal. „Většina z těch, kteří se do ankety zapojili, se shodla, že novelizace by měla být uvážená a přijít až po důkladné analýze s jasným časovým odstupem,“ zní shrnutí výsledků ankety, která proběhla mezi členy Unie podnikových právníků.

Právě v tomto duchu odpověděla většina z těch, kteří se do ankety zapojili. Dotázaní se povětšinou shodují na tom, že by novelizace měla přicházet až s problémy, které přináší praxe, nikoli akademické diskuze. Například Nora Šejdová ze společnosti Siemens říká, že na unáhlenosti není nic příznivého. „Náš právní řád potřebuje stabilitu a novelizace šest měsíců účinného předpisu není dobrým signálem pro odbornou ani laickou veřejnost,“ říká v anketě Šejdová.

Hledá se výklad

Že výklad některých nových ustanovení, jež přišly v důsledku rekodifikace do našeho právního řádu, není mnohdy jasný, dokazuje Ondřej Šafránek v článku Hledá se výklad, zn. spěchá. Článek ukazuje jak se na důsledky nejasných paragrafů dívají některé zásadní instituce, mezi nimiž je i Nejvyšší soud nebo ministerstvo spravedlnosti.

„S interpretačními problémy pak úzce souvisí názory na jejich řešení. V zásadě se tím právnická veřejnost rozdělila na tři hlavní názorové proudy. První by zcela přenechal iniciativu soudům, aby mlhavé pasáže zákona vyjasnily výkladem, což ovšem zabere určitý čas. Druhá skupina zastává postoj, že by bylo vhodné nechat novou úpravu „usadit“ a po několika letech přistoupit k širší novele, která by napravila případné nedostatky, s nimiž by se praxe nevyrovnala sama. Poslední názorový proud si pak myslí, že je lepší nedostatky odstranit rychlou technickou novelou a později přijmout další velkou novelu,“ uzavírá Šafránek.

Dopad ZOK na povinnosti obchodních korporací

Jednou z povinností, které ZOK společnostem s ručením omezeným přinesl na začátku léta je změna společenské smlouvy. Společnosti měly přizpůsobit své společenské smlouvy nové úpravě do začátku července. Advokát Ondřej Tejnský z kanceláře bnt attorneys-at-law však vedení firem doporučuje zjednodušeně řečeno následující: pokud jste na pozměnění společenské smlouvy zapomněli, učiňte tak dodatečně. „V opačném případě se obchodní korporace vystavuje riziku svého zrušení soudem,“ varuje Tejnský.

Jednou ze zásadních změn je podle Tejnského fakt, že zřízení rezervního fondu nebude již povinné nebo že výše základního kapitálu už není určena. „Nepřímo ji ZOK určuje stanovením minimální výše vkladu do společnosti ve výši jedné koruny,“ upřesňuje. V článku Co změnit ve společenské smlouvě společnosti s ručením omezeným se Tejnský zaměřuje i na aspekty společenských smluv, které si změnami musí projít povinně.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.