Největší ruská ocelářská skupina Evraz se v prvním pololetí přehoupla ze ztráty do mírného zisku, její výnosy ale dál klesly. Hlavním důvodem byl pokles cen, které podle firmy následují negativní světový trend, a zaostávání domácích cen v Rusku a na Ukrajině, které se přizpůsobují znehodnocení rublu a hřivny. 

K lehce kladným číslům přispěla "optimalizace" majetku, jejíž součástí byl i prodej ztrátové ostravské společnosti Vítkovice Steel letos v dubnu a také vytěžené objemy uhlí. Evraz vytvořil za pololetí čistý zisk milion dolarů (21 milionů korun) ve srovnání se ztrátou 146 milionů dolarů před rokem. Analytici v anketě agentury Reuters přitom čekali zisk až 98 milionů dolarů. Podnik zčásti ovládá ruský miliardář a vlastník londýnského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič.

Výnosy společnosti meziročně klesly o sedm procent na 6,8 miliardy dolarů. Konsolidovaný zisk před úroky, daní, odpisy a amortizace (EBITDA) naopak o 17 procent vzrostl a dostal se na 1,1 miliardy dolarů. Za celý loňský rok Evraz prohloubil čistou ztrátu o 35 procent na 572 milionů dolarů. Jeho celkové výnosy klesly o 2,1 procenta na 14,4 miliardy dolarů.

Evraz prodal svou českou dceřinou firmu Evraz Vítkovice Steel skupině investorů za 287 milionů dolarů včetně dluhu. Do skupiny těchto investičních firem se sídlem na Kypru patří Martinley Holdings, Nabara Holdings, Vitect Services, Hayston Investments a Dawnaly Investments. Podle médií jde o Ukrajince z ocelářského holdingu Průmyslový svaz Donbasu.

 

Jak funguje Evraz

Jak funguje Evraz

Zdroj: Evraz

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru