Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding by měl již 19. září vstoupit na newyorskou akciovou burzu NYSE.

Konkrétní datum zveřejnila v neděli agentura Bloomberg s odvoláním na zdroj, který si nepřeje být jmenován.

Předpokládá se, že prodej akcií podniku na newyorské burze vynese zhruba 20 miliard dolarů (422 miliard korun). Stal by se tak největší primární emisí v technologickém sektoru Spojených států.

Podle zdroje agentury Reuters firma ještě čeká na konečný souhlas americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Společnost, ve které vlastní téměř čtvrtinový podíl americký internetový gigant Yahoo, ohlásila záměr vstoupit na newyorskou burzu koncem června.

Alibaba dala NYSE přednost před další americkou burzou Nasdaq, kde se obvykle obchodují technologické tituly. Nasdaq si pošramotil pověst při primární emisi Facebooku v roce 2012, kterou poznamenalo několik technických problémů.

Loni dala newyorské burze přednost před Nasdaqem rovněž firma Twitter.

Společnost Alibaba tento týden oznámila, že v prvním finančním čtvrtletí končícím v červnu téměř ztrojnásobila čistý zisk na 2 miliardy dolarů. Na celkovém internetovém prodeji v Číně se firma podílí zhruba 80 procenty.