Americké burzy v úvodu pondělního obchodování rostly. Index S&P 500 po čtvrté hodině odpoledne středoevropského času překročil hranici 2000 bodů. Po hodině a půl už byla jeho hodnota ale opět pod dvoutisícovou hranicí a už ji nepřekonala, po uzavření obchodování skončil index na 1997,96 bodu. Oproti pátku tak vzrostl o 0,48 procenta.

Dopomohl mu k tomu optimismus okolo záměru Evropské centrální banky (ECB) dál stimulovat evropskou ekonomiku, o kterém hovořil již v pátek v horském letovisku Jackson Hole prezident ECB Mario Draghi.

V čele růstu stály akcie finančních a biotechnologických společností. Vliv na příznivý vývoj měla také jednání mezi americkým fast foodem Burger King, který se chce spojit s kanadským řetězcem Tim Hortons, jenž se specializuje na kávu a koblihy.

V pondělí také vůči ostatním světovým měnám, včetně eura, posílil americký dolar.

Podle analytičky Kate Warneové z investiční společnosti Edward Jones jsou pondělní výsledky "opožděnou reakcí na výroky setkání bankéřů v Jackson Hole ve Wyomingu", píše Wall Street Journal. Právě v Jackson Hole prezident ECB prohlásil, že by evropské vlády měly povolit fiskální otěže.

"Všechno to dění ve světě je negativní, lidé to ale prostě ignorují," řekl agentuře Reuters šéf společnosti INO.com Adam Hewison. "Domnívám se, že růst (akcií) bude pokračovat," dodal.

Dvou rekordů se podařilo indexu dosáhnout už ve čtvrtek, kdy kromě historického závěrečného maxima dosáhl i nové nejvyšší hodnoty v průběhu obchodování.

S&P 500 dosáhl nového rekordu 2000

Vývoj indexu S&P 500. Zdroj: CNBC

Historicky nejvyšší hodnoty dosáhl index S&P 500 jen dva týdny poté, kdy počet nových žádostí o příspěvek v nezaměstnanosti v USA prudce klesl a prodej starších domů poskočil na nejvyšší hodnotu za deset měsíců, což podle analytiků poukazuje na to, že se stav americké ekonomiky pozvolna zlepšuje.

Index Dow Jones kolem páté hodiny středoevropského času vzrostl o 0,66 % na 17113 bodů a index Nasdaq získal dosáhl 4,569 bodů, čímž rostl zhruba o 0,7 procenta.

Evropě se daří, ale euro bylo na minimu

Euro se během pondělního obchodování propadlo na téměř roční minimum vůči dolaru, hlavní příčinou byly nepříznivé údaje o podnikatelské náladě v Německu. K poklesu kurzu jednotné evropské měny ale přispěly i vyhlídky na další uvolňování měnové politiky v eurozóně.

Euro po zveřejnění údajů o podnikatelské náladě v Německu sestoupilo až na 1,3184 USD, nejnižší úroveň od loňského září. Později část ztrát smazalo a prodávalo se za 1,3196 USD. Proti pátku tak vykazovalo pokles o 0,4 procenta.

Akciové trhy v eurozóně zahájily týden prudkým růstem, k němuž přispěly naděje na nová opatření Evropské centrální banky (ECB) na podporu ekonomiky. Svižnému růstu přitom nezabránily ani nepříznivé údaje o podnikatelské náladě v Německu nebo demise francouzské vlády.

Index Euro STOXX 50, který zahrnuje přední akcie v eurozóně, vzrostl o 2,2 procenta na 3165,47 bodu. Index německých akcií DAX si připsal 1,8 procenta, a to navzdory zprávě institutu Ifo, podle které se podnikatelská nálada v Německu v srpnu čtvrtý měsíc za sebou zhoršila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist