Nejnovější verze mobilního telefonu společnosti Apple pod označením iPhone 6 by mohla znamenat velké oživení pro ekonomiky Číny a Tchaj-wanu. Ve svém výzkumu s tím podle britského zpravodajského portálu The Telegraph přišli analytici Bank of America Merrill Lynch (BAML).

iPhone je sice americkým výrobkem, avšak jeho součástky pocházejí z Tchaj-wanu a jeho montáž probíhá v Číně. 

Nový přístroj je považován za nejočekávanější z celé série iPhonů a poptávka je tak vysoká, že by díky ní mohl růst čínský export každý měsíc až do konce letošního roku o celé jedno procento.

Ještě lépe na tom může být Tchaj-wan, u nějž se předpokládá dvouprocentní růst exportu v měsících srpnu až říjnu a od listopadu nejméně do ledna příštího roku jednoprocentní růst.

Tchaj-wan také více může vytěžit z toho, že na nákladech na výrobu každého přístroje se podílí 25 dolary (asi 527 korun), což je podle amerického zpravodajského serveru CNBC přibližně 12 procent z celkové výrobní ceny přístroje.

Podíl by mohl být ještě vyšší, protože se projevuje i fakt, že ne všichni tchajwanští výrobci komponentů pro iPhone sídlí přímo na ostrově. Někteří z nich své základny přesídlili na území Číny. Její náklady na jednom přístroji se pohybují ve výši 8 dolarů (asi 170 korun). Na tom se nejvíce podílí především montáž telefonů.

Ve druhém čtvrtletí export Číny vzrostl meziročně o 4,9 procenta a Tchaj-wanu o 4,4 procenta. Jeden procentní bod za měsíc proto podle BAML rozhodně není marginálním zlepšením. V případě Tchaj-wanu by navíc nový smartphone mohl znamenat i posun v růstu HDP o 0,4 procenta na 3,4 procenta za rok 2014.

Ze zhruba 100 milionů přístrojů, které Čína letos vyrobí, se přímo v zemi podle odhadů serveru Quartz prodá asi 17 milionů. Zbytek bude určen k vývozu. S předpokládanou cenou 300 dolarů za jeden telefon by tak k exportu asijského státu přibylo okolo 25 miliard dolarů (přes 527 miliard korun).

Analytici očekávají, že nový smartphone bude představen v září (podle některých informací konkrétně v úterý 9. září). Prodej telefonu může těžit z "výměnného cyklu", podle kterého lidé mění své přístroje každé dva až tři roky.

"iPhone 6 může být nejočekávanějším telefonem z dílny Applu v historii a lehce překonat zájem, který byl o jeho předchůdce iPhone 5 a 5S," uvedl podle CNBC Ting Lu, hlavní ekonom BAML pro Čínu.

Hovoří se o tom, že nový telefon bude mít větší obrazovku, nové funkce a bude tenčí než jeho předchůdci.