S Novým rokem vstoupil v účinnost zákon o obchodních korporacích, který podnikatelům umožňuje zakládat společnosti s ručením omezeným jen s minimálním symbolickým kapitálem ve výši jedné koruny. Byla tak prolomena dosavadní 200 tisícová hranice, kterou jako položku zapsaného kapitálu stanovoval obchodní zákoník.

Jen za první pololetí letošního roku byly téměř dvě třetiny (64,3 %) nově založených „eseróček“ registrovány se základním kapitálem nižším než oněch 200 tisíc korun. Pro tuto možnost se rozhodlo na 7 917 podnikatelů a více než tisícovka z nich (1023) dodržela pouze nový zákonný minimální limit pro zapsaný kapitál ve výši jedné koruny.

Třetina podnikatelů se stále řídila předešlou zákonnou úpravou a do firmy vložila jako položku základního kapitálu přesně 200 tisíc korun. Pouze 3,6 procenta (438) nově zapsaných „eseróček“ má základní kapitál vyšší než 200 tisíc korun. Vyplývá to z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

Dostupnější "eseróčko" 

Dopad změny výše základního kapitálu při založení s.r.o. komentuje i analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková, která jej hodnotí jako nikterak výrazný. Tvrzení dokládá statistikami počtu nově vzniklých obchodních společností (za prvních šest měsíců roku 2011 až 2014), ve kterých naprosto převažují společnosti s ručením omezeným. V prvním pololetí letošního roku bylo založeno na 12 847 obchodních firem, což v meziročním srovnání značí růst o přibližně tři procenta, který nelze hodnotit jako výrazný.

Vzniklé obchodní společnosti 6M2011 6M2012 6M2013 6M2014
Počet 12 567 11 818 12 456 12 847
Meziroční změna x -6 % +5 % +3 %

Zdroj: CRIF

Zákon o obchodních korporacích je spíše faktickou reflexí aktuálního podnikatelského prostředí. "Zákonodárce zmírnil kapitálové nároky na základní kapitál. V předchozí „formě“ s.r.o. stačilo založit firmu, složit 200 tisíc korun na základní kapitál, a následně podnikatel mohl tyto prostředky vybrat a využít na firemní záležitosti. Nebylo tedy zajištěno, že firma má neustále k dispozici celou výši základního kapitálu. Společnost s ručením omezeným tak mohla disponovat milióny, stejně jako nulovým majetkem. Tento stav se změnou zákona nemění a s.r.o. se naopak stala více dostupnou formou pro mikropodnikání," hodnotí dopady nové legislativní úpravy analytik Bisnode Michal Řičař. 

Zbývá vám ještě 10 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se