Evropská komise v reakci na ruské potravinové embargo uvolní dodatečných 30 milionů eur (téměř 830 milionů korun) na propagaci evropských zemědělských výrobků. Ve středu to uvedl evropský komisař pro zemědělství Dacian Ciolos.

Podle polského serveru onet.pl mají peníze pomoci evropským zemědělcům proniknout na nové trhy. Jsou určeny na spolufinancování projektů, které začnou v příštím roce.

"Dnešní změna znamená, že na propagační projekty předložené do konce tohoto měsíce je k dispozici 60 milionů eur z peněz EU," uvedl Ciolos. "Vyzývám zemědělské organizace, aby této možnosti co nejlépe využily a v příštích týdnech předložily ambiciózní propagační projekty," dodal.

Moskva v srpnu zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU, USA a z několika dalších západních zemí. Reagovala tak na západní sankce uvalené kvůli krizi na Ukrajině na vybrané ruské podniky, činitele a některá odvětví ruské ekonomiky.

Evropská komise od té doby představila různá opatření na podporu evropských zemědělců a výrobců potravin. Hodnota těchto opatření se podle Ciolose pohybuje kolem 180 milionů eur.

Komise například uvolnila zhruba 125 milionů eur na pomoc pěstitelům ovoce a zeleniny podléhajících rychlé zkáze.

Ohlásila rovněž pomoc pro pěstitele broskví a nektarinek v hodnotě téměř 33 milionů eur a podporu pro dodavatele mléčných výrobků. Výše této podpory ještě nebyla oficiálně vyčíslena, měla by se však pohybovat mezi 10 a 20 miliony eur.

Ztráty se počítají v miliardách eur

Ruský zákaz dovozu potravin z Evropy by mohl stát EU na obchodní výměně pět miliard eur ročně (zhruba 138 miliard korun). Uvádí se to v dokumentu, k němuž získala přístup agentura Reuters. Nejvíce utrpí velcí vývozci jako Polsko, Německo nebo Nizozemsko.

Loni EU vyvezla do Ruska potraviny v hodnotě 11,8 miliardy eur. Z toho zboží, jehož se týká ruské embargo, představovalo 5,1 miliardy eur, konstatuje dokument.

Ministři zemědělství EU budou v pátek zasedat v Bruselu, aby jednali o odpovědi na ruské embargo. EU nyní chystá další zpřísnění protiruských sankcí a v pátek bude připravena jejich konkrétní podoba.