Nezaměstnanost v Česku v srpnu zůstala třetí měsíc v řadě na 7,4 procenta. Bez práce bylo 535 225 lidí, uvedl v pondělí Úřad práce ČR. Stále roste počet volných míst, v srpnu jich zaměstnavatelé nabízeli 54 724, zhruba o 14 tisíc více než před rokem. Situaci na trhu práce stále ovlivňují sezonní práce v zemědělství, stavebnictví, hotelnictví, gastronomii, lázeňství, lesních závodech a povrchových lomech.
"Zvýšená poptávka po práci vedla k tomu, že se úřadům práce podařilo umístit téměř 31 tisíc uchazečů o zaměstnání, pro srovnání loni v srpnu to bylo jen 18 tisíc, předloni 20 tisíc," uvedl David Marek z Deloitte.
"V září by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesnout nebo vlivem příchodu hlavní vlny absolventů do evidence stagnovat. V říjnu, s postupným utlumováním sezonních prací, pak může vzrůst. S největší pravděpodobností se ale nedostane na loňské hodnoty," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. V září i říjnu byla loni nezaměstnanost na 7,6 procenta. Analytik Petr Dufek z ČSOB předpokládá, že na konci letošního roku bude nezaměstnanost pod hranicí osmi procent.
Podle Heleny Horské z Raiffeisenbank by právě díky novým místům mohla nezaměstnanost klesnout. "Budou-li nadále růst volná pracovní místa, míra nezaměstnanosti by měla letos ještě v průběhu podzimu mírně klesnout na nové letošní minimum," uvedla.
Nejvyšší míra nezaměstnanosti je dlouhodobě v Ústeckém kraji, aktuálně činí 10,7 procenta. Druhá nejvyšší nezaměstnanost je v Moravskoslezském kraji, 9,8 procenta. V obou případech je to desetinu procentního bodu méně než v červenci. Nejnižší podíl nezaměstnaných mezi kraji je tradičně v Praze, nyní 5,3 procenta. Na druhém místě je Plzeňský kraj, kde to bylo 5,6 procenta.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 67 regionů, rostla v osmi okresech. Nejnižší nezaměstnanost hlásí Praha-východ (3,5 procenta), Prachatice a Benešov (4,3 procenta) nebo Pelhřimov a Mladá Boleslav (4,4 procenta). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 35 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (12,7 procenta), Ústí nad Labem (12,6 procenta), Bruntál (12,4 procenta), Karviná (12,3 procenta) a Ostrava-město (11,3 procenta).
Nezaměstnanost klesla na 7,4 procenta. Absolventi si ale ještě práci hledat nezačali - čtěte ZDE
Úřady práce budou lidem hledat práci, ne jen vyplácet dávky, slibuje náměstek ministra - čtěte ZDE
"Výrazně méně se zatím na úřadech hlásí absolventi. Jejich doba sice přijde už na podzim, nicméně i zde by mohla čísla vyznít přece jen o něco lépe než loni. Situace na českém trhu práce by se tak neměla nijak výrazně měnit ani na podzim," uvedl Dufek.
Úřad práce na konci měsíce evidoval 25 385 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. "Ve srovnání s předchozím měsícem jich přibylo 1637, meziročně jich ale evidujeme o 6526 méně. Na celkové nezaměstnanosti se tak výrazně nepodepsali. Mírné navýšení jejich počtu navíc vykompenzovali učitelé a pedagogičtí pracovníci, kteří se ve větší míře vrátili zpět do zaměstnání," uvedla Bílková.
Zaměstnavatelé měli v srpnu největší zájem například o pomocné pracovníky ve stavebnictví a v rostlinné výrobě, zedníky, manipulační dělníky, pracovníky v gastronomii, prodavače a policisty. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Uplatní se IT specialisté, grafici, strojírenští technici, pracovníci v marketingu, ve zdravotnictví i v sociální oblasti. Přednost dávaly firmy proškoleným specialistům s praxí.
V Česku přibylo volných pracovních míst, nezaměstnanost se ale nezměnila - čtěte ZDE
Česko trpí nezaměstnaností výrazně méně než ostatní země EU, ukazují data ČSÚ - čtěte ZDE
Na jedno volné pracovní místo připadá 9,8 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Ústí nad Labem (35,2), Karviná (34,4), Sokolov (32,7), Bruntál (30,5) a Hodonín (27,8).
Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí Česko nadále pod evropský průměr. Podle Úřadu práce ČR míra české nezaměstnanosti v této metodice vycházející z červencových výsledků dosahovala 5,8 procenta, zatímco v celé EU to bylo v průměru 9,8 procenta.
Výraznějšímu zlepšení na trhu práce podle Horské brání nedostatečný dynamický růst ekonomiky. "V roce 2015 se nezaměstnaným pravděpodobně uleví už jen nepatrně – jejich podíl na populaci 15-64 let by se měl snížit na 7,4 procenta," dodala.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist