Novela zákona o dluhopisech je účinná od 1. srpna. Čeho všeho se změny týkají shrnuje v rámci nového vydání magazínu Právní rádce článek Konec časů dluhopisového práva v zářijovém Právním rádci. Autoři Ivan Chalupa ze Squire Patton Boggs a David Reiterman z Baker & McKenzie poslední novelu tohoto předpisu analyzují a zdůrazňují, že i ona logicky přišla dle jejich slov „v úzké návaznosti na rekodifikaci českého soukromého práva“.

Ta povýšila princip autonomie vůle na jeho základní prvek a v oblasti dluhopisů se to projevilo například změnami v zákonných požadavcích na podstatné náležitosti dluhopisů.

Mírnější požadavky na dluhopisy

Srpnovou novelu zákona o dluhopisech vidí Chalupa s Reitermanem jako zásadní. Důvodem je třeba výrazná redukce podstatných náležitostí dluhopisů v listinné podobě. Těmi jsou nově jen údaje, které identifikují emitenta, jmenovitá hodnota dlužné částky, výnos dluhopisu (nebo údaj o tom, že je výnos určen rozdílem mezi jmenovitou hodnotou dluhopisu a jeho nižším emisním kurzem), dále pak datum či jiný okamžik, v němž má být dlužná částka splacena, údaje, které identifikují vlastníka dluhopisu a konečně, podpis emitenta.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se