Agentura CzechInvest zprostředkovala v České republice v letošním prvním pololetí rekordních 116 investičních projektů v hodnotě 78 miliard korun. Ty by měly vytvořit přes 14 tisíc nových pracovních míst. Téměř polovina z nich vznikne v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Počet zprostředkovaných investic je nejvyšší v historii dosavadních pololetních statistik. Většinou jde o expanze a reinvestice stávajících investorů, z celkových 116 projektů jde o nové investiční projekty ve 14 případech.

"Svou roli v tom samozřejmě hrají pobídky, jimiž je podpořeno 85 procent projektů. Zároveň pozorujeme, že expanduje nebývale vysoký počet českých firem, což je důkazem, že pobídky jsou impulzem nejen pro zahraniční investory, ale že k rozvoji motivují i tuzemské firmy," uvedl Ondřej Votruba, pověřený vedením agentury CzechInvest.

Nejvíce zahraničních investorů bylo v prvním poletí tradičně z Německa, a to 25. Ti v Česku investují přes 12,5 miliardy korun a vytvořit by mohli až 3947 pracovních míst. Na dalším místě následují Nizozemci s devíti investičními projekty za 5,5 miliardy korun a 399 novými místy.

Třetí jsou firmy z USA, které plánují osm investičních projektů za 2,9 miliardy korun a vytvoření 2548 nových pracovních míst. Následují Japonci s pěti investičními projekty za 1,3 miliardy korun a vytvořením 314 nových míst.

Nejvyšší oznámenou investicí v první polovině roku za 22,8 miliardy korun je projekt společnosti Nexen Tire, která v průmyslové zóně Triangle u Žatce zahájí v příštím roce výstavbu závodu na výrobu pneumatik. Na druhém místě je firma Brose CZ, která investicí ve výši 2,6 miliardy korun rozšíří svou výrobu zámkových systémů a polohovacích sedadel. Třetí nejvyšší investicí je expanze společnosti Continental Automotive v Královéhradeckém kraji ve výši 2,6 miliardy korun.

Podle Votruby zájem investorů o Českou republiku nepolevuje, druhé pololetí by z pohledu investic ale už nemělo trhat rekordy.