Francouzská letecká společnost Air France v pondělí zruší 60 procent svých letů kvůli stávce pilotů, kteří nesouhlasí s plány na snižování nákladů.

Generální ředitel Frédéric Gagey podle Reuters uvedl, že stávka, která by mohla trvat až do 22. září, bude aerolinky stát mezi 10 až 15 miliony eur (276 až 413 milionů korun) denně.

"Air France předpokládají, že na toto pondělí zajistí 40 procent svých letů vzhledem k podílu stávkujících pilotů, který se na tento den odhaduje na 60 procent," uvedla podle agentury AFP firma v prohlášení. Stávka se dotkne i pražského letiště. Podle jeho mluvčí Evy Krejčí je zrušen pondělní večerní let do Paříže a z Paříže.

Hlavní odborový svaz SNPL vyzval piloty ke stávce od 15. do 22. září. Další dva odborové svazy vybízejí ke stávce do 18. září.

Aerolinky doporučily zákazníkům, kteří mají rezervovanou letenku na toto období, aby svou cestu přesunuli, nebo provedli bezplatnou změnu letenky.

Air France patří k největším klasickým leteckým společnostem podle příjmů v Evropě. Týdenní stávka by byla nejvážnějším projevem nesouhlasu jejích pilotů od roku 1998, napsala AFP.

Air France na začátku září informovala, že bude pokračovat v plánovaném otevírání nových evropských základen pod značkou Transavia, což je jejich nízkonákladová dceřiná firma. Firma se tak snaží zajistit si znovu větší podíl na trhu na úkor nízkonákladových přepravců a konkurenčních společností z Blízkého východu.

Air France tvrdí, že je ochotná jednat o výhodách spojených s hodnostním zařazením a příspěvky pro piloty Air France, kteří přejdou k Transavii.

Odmítá nicméně požadavky odborů, podle kterých by pracovní smlouvy pilotů Transavie měly obsahovat stejné podmínky jako smlouvy pilotů létajících pod značkou Air France.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru