Na český trh míří nové e-shopy s potravinami, konkurovat chtějí hlavně on-line obchodu řetězce Tesco. V příštím roce plánuje spustit internetový obchod skupina Rockaway podnikatele Jakuba Havrlanta. Na trh s on-line potravinami vstupuje také portál Rohlík.cz podnikatele Tomáše Čupra.
Vlastní e-shopy s potravinami chystají také Billa či Kaufland a služba Potraviny on-line řetězce Tesco se letos rozšíří do dalších regionů.
"Na poli on-line prodeje potravin jsme aktivní a chystáme vlastní projekt pod hlavičkou E-commerce Holding. Podle informací, které máme o službě Rohlík.cz, půjde naše řešení jinou cestou," řekl ředitel E-commerce Holding a výkonný ředitel skupiny Rockaway Jan Jírovec.
E-shop s potravinami Rohlík.cz spustil na začátku září zakladatel Slevomatu Tomáš Čupr. Jedním z dodavatelů zboží je velkoobchod Makro. Portál nabízí dodání potravin do 90 minut, zatím po Praze.
Podle šéfa portálu Kupi.cz Martina Kadlčíka bude na trhu rozhodující příští rok. "Očekáváme, že on-line prodej potravin spustí další velké řetězce. Pokud vše dobře poběží, v roce 2016 už by objem trhu mohl dosáhnout cca deseti miliard korun," řekl.
Na on-line trhu s potravinami dominuje nyní Tesco. Zájem o službu Potraviny on-line roste o desítky procent ročně. E-shop má 165 tisíc registrovaných zákazníků, letos se má rozšířit do dalšího krajského města. E-shop je nyní k dispozici pro 35 procent obyvatel Česka.
Průzkum: Češi nejvíc šetří na potravinách a oblečení. Každý desátý se na výdaje neohlíží - čtěte ZDE
Malí domácí výrobci potravin: Řetězce nás ignorují, ale brzy nás budou potřebovat - čtěte ZDE
Sortiment zahrnuje více než 20 tisíc produktů. "Hodnota nákupního košíku je několikanásobně vyšší než v kamenném obchodě a průměrný počet položek se pohybuje okolo osmdesáti. Nejvíce objednávaným zbožím jsou mléčné produkty a nealko nápoje, dále pak čisticí a prací prostředky, prostředky pro péči o děti a ovoce a zelenina," uvedl mluvčí Tesca Jiří Mareček.
Internetový obchod s potravinami chce spustit také Billa. "V tuto chvíli sledujeme trh. V budoucnu plánujeme spuštění vlastního e-shopu," uvedla mluvčí Lucie Borovičková.
V plánu má vlastní e-shop i Kaufland. "Časový horizont, kdy a v jakém rozsahu budeme nabízet zákazníkům zboží na webu, zatím není stanovený," uvedl mluvčí Michael Šperl. Podle něj má ale prodej přes internet řadu úskalí. "Zákazník si zboží nemůže vybrat sám, což může být u některých zbožových skupin, jako je například ovoce a zelenina, důležitý aspekt. Dále je zde otázka logistiky a včasného doručení zboží zákazníkovi," řekl.
Online nakupujeme hlavně alkohol
"Prodej čerstvých, resp. rychle se kazících potravin je zejména logisticky poměrně náročný. Pro maloobchodní řetězec představuje na jedné straně rozšíření nabídky, na druhou stranu jde ale o službu, která je relativně vzdálená jeho tradičnímu obchodnímu modelu. Proto lze na internetu zatím nalézt více on-line prodejce potravin z řad internetových firem než z oblasti tradičního maloobchodu," řekl odborník na maloobchod společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý.
Češi kupují na internetu hlavně alkohol a trvanlivé potraviny. "Trend obliby nákupu jídla online sledujeme již delší dobu, v některých kategoriích v segmentu potravin se zájem meziročně zvýšil o desítky procent. Konzervativní Češi však potřebují trochu času, aby se na internetu naučili nakupovat tento sortiment zboží," dodal ředitel srovnávače cen Heureka.cz Tomáš Braverman.
Obrat prodeje potravin na internetu (bez alkoholu) je podle Asociace pro elektronickou komerci nyní zhruba miliarda korun ročně.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist