Obří čínská internetová firma Alibaba upsala při svém vstupu na newyorskou burzu akcie v celkové hodnotě 21,766 miliardy dolarů (465 miliard korun). Za samotnou administraci takto obřího úpisu firma jen na poplatcích nechala upisovatelům z řad předních světových investičních bank 3,2 milionu dolarů.

Hned v pátek ráno (v Česku časně odpoledne) se na Wall Street navíc rozezní zvonec, který umožní pořídit si akcii momentálně nejdiskutovanější světové firmy i drobným investorům. Obchodovat se bude pod značkou BABA a cena začne na 68 dolarech za kus (necelých 1454 korun).

Jedná se tedy o horní hranici předem ohlášeného rozpětí. To bylo navíc na začátku týdne kvůli velkému zájmu investorů navýšeno z původní škály 60 až 66 dolarů. Poměr mezi cenou akcie a zisky firmy za poslední rok (dvanáctiměsíční období končící letošním březnem), tedy takzvané P/E ratio, je podle výpočtů serveru CNN Money na úrovni 44. To je více než dvojnásobek aktuální hodnoty tohoto ukazatele pro širší index S&P 500 a indikuje tak, že cena akcií je nadhodnocená. Tento fakt v sobě odráží zejména rychlý růst firmy, ve který investoři věří i nadále.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se