Německá softwarová společnost SAP se dohodla na převzetí amerického konkurenta Concur Technologies v hodnotě zhruba 8,3 miliardy dolarů (téměř 180 miliard korun). Oznámila to v noci na pátek.

Podle Wall Street Journal jde o největší akvizici v historii podniku a zároveň o jeden z deseti největších obchodů na poli softwarových firem.

SAP zaplatí za každou akcii Concuru 129 dolarů. Tato částka zahrnuje i přibližně pětinovou prémii ke středeční závěrečné ceně akcií na burze, která původně činila 107,8 dolaru.

Při zahrnutí 57 milionů akcií je washingtonská společnost Concur oceněna na 7,3 miliardy dolarů, po započtení dluhu je celková hodnota podniku 8,3 miliardy dolarů. S oceňováním pomáhala Concuru investiční společnost Qatalyst, jejíž ředitel Frank Quattrone se posléze pochlubil i na Twitteru.

SAP díky akvizici posílí své aktivity v takzvaných cloudových službách, jejichž prostřednictvím mohou zákazníci ukládat data na vzdálených serverech. Rozšíří rovněž svou prodejní síť.

Concur poskytuje software, který pomáhá firmám spravovat přes internet cesty zaměstnanců a jejich výlohy. O cloudové služby je v posledních letech zvýšený zájem. "Je to zoufalý závod o velikost cloudu," popisuje Mark Moerdler, analytik v Sanford C. Bernstein. "Každý chce být velký. Doufejme, že to bude účinné."

Německá společnost již dříve koupila americké softwarové firmy SuccessFactors a Ariba. Za SuccessFactors zaplatila přibližně 3,4 miliardy dolarů (72,5 miliardy korun), Aribu převzala za 4,3 miliardy dolarů (92 miliard korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist