Italské úřady vyšetřují ředitelku módního domu Prada Miucciu Pradu a jejího manžela Patrizia Bertelliho kvůli možným daňovým únikům. Samotné firmy ani jejích dceřiných společností se podle agentury Reuters vyšetřování netýká. Akcie společnosti na burze v Hongkongu po vydání zprávy klesly. 

Miuccia Prada a Patrizio Bertelli, který je rovněž jedním ze spoluvlastníků módní značky, jsou oba řediteli s výkonnými pravomocemi. Úřady je vyšetřují kvůli přesnosti některých daňových záznamů, které poskytli jako jednotlivci s ohledem na společnosti se zahraničními vlastníky.

Milánská prokuratura vyšetřovala Miucciu Pradu a jejího manžela v rámci vyšetřování údajných daňových úniků už v lednu. Firma tehdy uvedla, že o záležitosti nic neví.

Zpráva o vyšetřování se objevila poté, co Italové upravili podmínky, za kterých firmy dobrovolně poskytují dodatečné informace. Podniky to má podpořit k tomu, aby se vrátily z daňových rájů v Lucembursku nebo Švýcarsku.

Prada se na návratu holdingové společnosti, která stojí za skupinou, zpět do Itálie s tamními daňovými úřady dohodla loni, upozornil server listu Financial Times. Ředitel italské daňové agentury Salvatore Lampone předtím uvedl, že společnost uhradila všechny daně, které měla, a nevidí důvod pro další vyšetřování.

Italské úřady se předními módními značkami nezabývají poprvé. Letos v dubnu potvrdil soud trest vězení v délce jednoho a půl roku pro módní návrháře Domenica Dolceho a Stefana Gabbanu za daňové úniky v řádu stovek milionů eur. Úřady vyšetřují od minulého roku také rodinu Bulgari. 

Módní značku Prada založil v roce 1913 Mario Prada, původně jako podnik na prodej kabelek, zavazadel a stříbrného nádobí pro evropskou elitu. Dnes patří mezi přední světové výrobce luxusního zboží, jako jsou kabelky, obuv, kožené zboží, oděvy a doplňky. Kromě hlavní značky Prada jí patří i značky Miu Miu, Church's a Car Shoe.

Firma se poslední dobou potýká s neměnnou poptávkou a nepříznivým vývojem směnných kurzů. Čistý zisk jí v prvním pololetí jejího finančního roku klesl o více než pětinu na 245 milionů eur.