Italské úřady vyšetřují ředitelku módního domu Prada Miucciu Pradu a jejího manžela Patrizia Bertelliho kvůli možným daňovým únikům. Samotné firmy ani jejích dceřiných společností se podle agentury Reuters vyšetřování netýká. Akcie společnosti na burze v Hongkongu po vydání zprávy klesly. 

Miuccia Prada a Patrizio Bertelli, který je rovněž jedním ze spoluvlastníků módní značky, jsou oba řediteli s výkonnými pravomocemi. Úřady je vyšetřují kvůli přesnosti některých daňových záznamů, které poskytli jako jednotlivci s ohledem na společnosti se zahraničními vlastníky.

Milánská prokuratura vyšetřovala Miucciu Pradu a jejího manžela v rámci vyšetřování údajných daňových úniků už v lednu. Firma tehdy uvedla, že o záležitosti nic neví.

Zpráva o vyšetřování se objevila poté, co Italové upravili podmínky, za kterých firmy dobrovolně poskytují dodatečné informace. Podniky to má podpořit k tomu, aby se vrátily z daňových rájů v Lucembursku nebo Švýcarsku.

Prada se na návratu holdingové společnosti, která stojí za skupinou, zpět do Itálie s tamními daňovými úřady dohodla loni, upozornil server listu Financial Times. Ředitel italské daňové agentury Salvatore Lampone předtím uvedl, že společnost uhradila všechny daně, které měla, a nevidí důvod pro další vyšetřování.

Italské úřady se předními módními značkami nezabývají poprvé. Letos v dubnu potvrdil soud trest vězení v délce jednoho a půl roku pro módní návrháře Domenica Dolceho a Stefana Gabbanu za daňové úniky v řádu stovek milionů eur. Úřady vyšetřují od minulého roku také rodinu Bulgari. 

Módní značku Prada založil v roce 1913 Mario Prada, původně jako podnik na prodej kabelek, zavazadel a stříbrného nádobí pro evropskou elitu. Dnes patří mezi přední světové výrobce luxusního zboží, jako jsou kabelky, obuv, kožené zboží, oděvy a doplňky. Kromě hlavní značky Prada jí patří i značky Miu Miu, Church's a Car Shoe.

Firma se poslední dobou potýká s neměnnou poptávkou a nepříznivým vývojem směnných kurzů. Čistý zisk jí v prvním pololetí jejího finančního roku klesl o více než pětinu na 245 milionů eur.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist