Evropská komise nepotvrdila obvinění amerického výrobce elektroniky Apple, který měl mít, podle jejích předběžných závěrů, prospěch z nezákonných daňových dohod s irskou vládou. Pro Apple by negativní rozhodnutí znamenalo rekordní pokutu až několik miliard eur. S odkazem na nejmenované zdroje v pondělí zprávu zveřejnil list Financial Times (FT).

Mluvčí komise Antoine Colombani ale odmítl, že by úředníci měli v tomto týdnu zveřejnit podrobnosti k vyšetřování. Podle něj komise v úterý zveřejní důvody, které ji v červnu vedly k rozhodnutí zahájit hloubkovou kontrolu daňových dohod mezi společností Apple a irskou vládou. 

"Nejsou žádné závěry. Analyzujeme, zda to byla podle evropských pravidel nepovolená státní pomoc, výběrová výhoda poskytnutá společnosti. Teď ale není doba na spekulace o možném závěru vyšetřování," vysvětlil. Skutečné výsledky šetření tak prý mohou být známy třeba až za několik měsíců.

Od června podle něj zástupci unijní exekutivy v kauze Apple jednali s irskou vládou a teprve nyní bylo možné dosáhnout dohody o nedůvěrné, tedy veřejné verzi důvodů pro hloubkové šetření. Ještě o několik týdnů se podle Colombaniho zpozdí oficiální publikace červnových závěrů v unijním věstníku.

Výrobce chytrých telefonů iPhone podle předběžných zjištění uzavřel "zákulisní" dohody s irskými úřady a následně využíval údajně nezákonné státní pomoci.

Apple v Irsku působí od roku 1980. Společnost tvrdí, že její dohody s irskou vládou žádný zákon neporušily. Finanční ředitel Applu Luca Maestri FT sdělil, že k žádné zvláštní dohodě nikdy nedošlo ani k ničemu, co by šlo vykládat jako státní pomoc.

Vyšetřovací komise amerického Senátu loni zjistila, že Apple v Irsku využívá síť dceřiných firem, aby si snížil v USA platby daně z příjmu v řádech miliard dolarů. Tento postup je legální, zpráva však vyvolala otázky o účinnosti amerického daňového systému a možnostech daňových úniků.

Evropská komise letos v červnu oznámila, že zahájila hloubkové vyšetřování daňových dohod, které Apple, další americká firma Starbucks a finanční divize skupiny Fiat uzavřely s úřady v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku. V úterý komise také zveřejní zdůvodnění šetření Fiatu, ke Starbucksu se vyjádří později.  

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist