Nejbohatším Američanem zůstává zakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates. Jeho čisté jmění se oproti loňskému roku rozrostlo o devět miliard na 81 miliard dolarů (1,76 bilionu korun). Prvenství v seznamu 400 nejbohatších lidí v USA, který každoročně sestavuje časopis Forbes, mu tak patří již 21 let v řadě.

Nejbohatší Američané

1. Bill Gates (81 miliard dolarů)

2. Warren Buffett (67 miliard)

3. Larry Ellison (50 miliard)

4. - 5. Charles Koch (42 miliard)

4. - 5. David Koch (42 miliard)

6. Christy Waltonová a rodina (38 miliard)

7. Jim Walton (36 miliard)

8. Michael Bloomberg (35 miliard)

9. Alice Waltonová (34,9 miliardy)

10. S. Robson Walton (34,8 miliardy)

Forbes nejnovější podobu seznamu zveřejnil v pondělí. Investor Warren Buffett si potvrdil druhé místo s majetkem 67 miliard dolarů. Změny nenastaly ani na třetím místě, které udržel spoluzakladatel společnosti Oracle Larry Ellison s 50 miliardami dolarů.

Na dělené čtvrté příčce figurují stejně jako loni bratři Charles a David Kochovi, spoluvlastníci konglomerátu Koch Industries.

Celkově se v seznamu objevilo 27 nových jmen, včetně například spoluzakladatele aplikace pro bezplatné zasílání zpráv přes chytré telefony WhatsApp Jana Kouma, který skončil na 62. místě. Plány na převzetí služby letos v únoru oznámila americká internetová společnost Facebook. Generálnímu řediteli Facebooku Marku Zuckerbergovi, který je v seznamu na 11. místě, se majetek od loňského roku rozrostl vůbec nejvíce, a to o 15 miliard na 34 miliard dolarů.

Dalším "nováčkem" v seznamu je i Elizabeth Holmesová, nejmladší žena v žebříčku a zároveň nejmladší miliardářka na světě, která své jmění nashromáždila vlastními silami. Naopak nejstarším člověkem v žebříčku je David Rockefeller, a to se třemi miliardami dolarů na 190. příčce. Letos v červnu oslavil 99. narozeniny.

Ze seznamu celkově vyplývá, že nejbohatší Američané za poslední rok dál bohatli, mimo jiné díky silnému růstu cen akcií. Úhrnná hodnota majetku všech osob na seznamu činila 2,29 bilionu dolarů, a byla tak o 13 procent vyšší než loni.