Česká firma, která ve střední Evropě jako první dodávala parní turbíny, oslavila na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně dvě stě let své existence. S výrobou parních strojů začala První brněnská strojírna (PBS) deset let od svého vzniku, dnes využívá své turbíny i v leteckém a energetickém průmyslu. 

Firma na veletrhu oslavila nejen výročí, ale také udělení unikátního certifikátu na turbínové motory pro bezmotorová letadla. „Jsme první na světě, kdo takovýto certifikát má,“ řekl generální ředitel PBS Velká Bíteš Milan Macholán.

Oprávnění, které garantuje bezpečnost brněnského výrobku pro použití na takzvaných kluzácích, získala PBS na začátku září od Evropské agentury pro bezpečnost letectví.

Proudové motory umožňují bezmotorovým kluzákům odstartovat bez pomoci jiného letadla. Pokud navíc letadlo nečekaně odnese vítr, motor mu pomůže vrátit se zpět na letiště. Doposud si je piloti větroňů mohli pořizovat pouze na svou zodpovědnost.

O speciální letecké motory je zájem po celém světě, strojírna tak většinu z nich dodává právě do zahraničí. „Obrovský zájem je v USA, kam bychom rádi dodávali i turbovrtulové motory určené pro populární letouny RV-10," dodal Macholán.

Kromě Severní i Jižní Ameriky vyváží První brněnská strojírna své výrobky i do Číny nebo Ruska. Vzhledem k orientaci na civilní sektor však neočekává dopad protiruských sankcí na prodej svých výrobků.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru