Jaké jsou příznaky cukrovky a co dělat v případě, když zjistíte, že trpíte celiakií? Předtím než lidé zajdou k lékaři, hledají odpovědi na podobné otázky primárně na internetu. Brzy už by je mohli získat na sociální síti od těch, kteří už mají s konkrétní nemocí zkušenosti.
Facebook totiž plánuje spojit uživatelské profily s jakousi poradnou o zdraví. Podle zdrojů agentury Reuters by to měla být on-line komunita, která by propojila uživatele podle typu jejich nemocí. Jedna z nejhodnotnějších firem na světě tak chce působit i v oblasti zdravotnictví.
Vyvíjí také aplikaci pro preventivní péči, která by lidem pomáhala zlepšit životní styl. Podle zdrojů se v posledních měsících vedení Facebooku setkává s odborníky ze zdravotnického průmyslu i s podnikateli a vyvíjí a testuje tyto nové aplikace.
Z průzkumu Facebooku podle Reuters vyplývá, že nemocní lidé, jako například cukrovkáři, hledají rady o boji se svou chorobou na sociálních sítích. V Česku už existuje nespočet "zdravotnických poraden" na internetu, kde si nemocní vyměňují své zkušenosti. Lidé na nich dobrovolně, ale anonymně, sdílejí své zkušenosti s léčbou nebo symptomy nemocí.
Facebook chce Googlu ukrojit z miliardových příjmů z reklam, chystá reklamní platformu - čtěte ZDE
Firmy vyloučí třetinu uchazečů o práci kvůli nevhodnému obsahu na sociálních sítích - čtěte ZDE
Pro Facebook tak bude zásadní, jak si poradí s ochranou dat i samotných nemocných. V souladu s dosavadním nastavením by totiž uživatelé propojením s poradnou zveřejnili veškerý obsah pod svým pravým jménem. Což je například u zmíněných on-line poraden méně časté, protože nemocní publikují informace anonymně.
Není ani jasné, jestli Facebook bude obsah v těchto skupinách sám moderovat, nebo jej propojí s odborníky "zvenčí".
Zdroje agentury Reuters také dodávají, že společnost zvažuje, že novou zdravotní aplikaci vydá v tichosti a pod jiným jménem. Právě proto aby předešla obavám uživatelů o narušení soukromí.
Frank Williams, ředitel společnosti Evolent Health, která produkuje software a služby ve zdravotnictví, Reuters řekl, že k pozitivnímu přijetí aplikace by uživatelé potřebovali také ujištění, že jejich data a komentáře nebudou poskytovány třetím stranám, reklamním agenturám nebo farmaceutickým firmám.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist