Podle statistiky Českého plynárenského svazu přesáhl počet vozů na stlačený zemní plyn (CNG) za 3. čtvrtletí letošního roku číslovku osm tisíc.

Oproti roku 2013 se jedná o meziroční nárůst 30 procent. Z celkového počtu 8055 vozidel, jezdí v českých městech 518 autobusů a 83 vozů komunálních služeb. 

Český trh aktuálně nabízí přibližně 65 typů vozů na CNG všech kategorií, z toho 35 jsou osobní auta.

Zájem se zvýšil mimo jiné v souvislosti s uvedením nového modelu škodovek na plyn. Počty objednávek na automobil Škoda Octavia G-TEC a Combi G-TEC údajně překvapily i samotného výrobce. Modely jsou určeny primárně pro firemní zákazníky.

Od uvedení na trh prodala Škodovka už 582 vozů Octavia G-TEC s pohonem na CNG. "Cílem Škodovky je prodat do konce letošního roku 920 vozů a na rok 2015 jsme naplánovali prodej 1800 vozů s pohonem na CNG, " uvedl Vítězslav Pelc, mluvčí Škody Auto.

Rozvoj CNG tlačí také poptávka po ekologických vozech a plnění přísných emisních limitů. "Stejný trend je ale i ve světě. Ročně se prodá na světě asi 2,3 milionu CNG vozidel a toto číslo každým rokem narůstá. V roce 2023 by to mělo být ročně dokonce 3,5 milionu ročně,“ říká ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml.

„Spolu s vozidly výrazně přibývají i plnicí CNG stanice, kterých je u nás dnes 63. Optimální počet CNG stanic pro Českou republiku je 200 až 300 a tento počet bude během 3 až 5 let nepochybně postaven,“ doplňuje Jan Ruml.

Otázka případné plynové krize prý prodej aut na CNG nezbrzdí. "Pokud by došlo k omezení nebo zastavení dodávek přes Ukrajinu, nehrozí nám žádné problémy, tedy ani žádné omezení ve spotřebě. Ani dlouhodobé, třeba i půlroční uzavření tohoto plynovodu, by české domácnosti vůbec nijak nepocítily, tedy nemusí mít obavu, že by CNG auta neměla kde natankovat," uvedl místopředseda představenstva společnosti E.ON Jiří Šimek.

Podle Šimka nehrozí ani nárůst cen CNG, zásobníky plynu před zimou jsou již naplněny na maximum, což představuje asi 30-40 procent roční spotřeby celé České republiky. Navíc má Česká republika diverzifikované cesty a možnosti dopravovat zemní plyn také severní cestou ze západu přes Nordstream.