Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics očekává za třetí čtvrtletí pokles zisku téměř o 60 procent. Důvodem je slabý prodej chytrých telefonů, kterým konkurují čínští výrobci a Apple. Výhled prodeje chytrých telefonů na čtvrté čtvrtletí je zatím podle úterního prohlášení Samsungu nejistý.

Samsung je největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Jeho podíl na trhu se smartphony však podle údajů Strategy Analytics v posledních dvou čtvrtletích klesl. V segmentu prémiových telefonů ho překonává Apple se svým přístrojem iPhone, v segmentu levnějších přístrojů pak čínští konkurenti Lenovo a Xiaomi.

Firma v úterý oznámila, že podle předběžných výsledků se její provozní zisk za třetí čtvrtletí zřejmě snížil z loňského rekordu o 59,7 procenta na 4,1 bilionu wonů (v přepočtu 83,6 miliardy korun).

V mobilní divizi se nejspíš zisk propadne na více než dva biliony wonů z loňských 6,7 bilionu wonů. Mobilní divize se loni na celkovém provozním zisku podílela téměř 70 procenty. Mnoho komentátorů a investorů se domnívá, že mobilní divize Samsungu má své nejlepší dny za sebou.

Analytici již dříve předpovídali snížení zisku, když prodeje Samsungu Galaxy S5 byly nižší, než se očekávalo. Před měsícem také společnost začala prodávat svůj nový "hybrid" mezi chytrým telefonem a tabletem Galaxy Note 4 a u prvních prodaných kusů zákazníci objevili závadu - mezeru mezi displejem a tělem přístroje.

Světlým bodem je dlouhodobě čipová divize. Samsung v pondělí oznámil, že investuje 14,7 miliardy dolarů (319,8 miliardy korun) do nové továrny na výrobu čipů v Koreji. V továrně má vzniknout 150 000 nových pracovních míst.

"Samsung vyrábí dobré paměťové čipy," potvrdil pro Wall Street Journal i analytik Doh Hyun-woo. Pole něj firma bude muset přestat spoléhat na mobilní divizi a přesunout svoji pozornost na divizi čipovou, pokud chce, aby její zisky opět rostly. Objevují se i hlasy, podle nichž Samsungu především chybí nová strategie, a společnost tak míří k restrukturalizaci. K té by mohlo dojít už na konci tohoto roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru