Nezaměstnaných uchazečů o práci v Česku v září mírně ubylo. Nezaměstnanost klesla či spíše stagnovala se změnou pouhého 0,1 procentního bodu oproti předchozímu měsíci. Oproti loňskému září byla změna výraznější - podíl nezaměstnaných se snížil o 0,3 procentního bodu. 

Podle údajů zveřejněných Úřadem práce hledalo práci na konci září v Česku celkem 529 098 lidí. Jak podíl nezaměstnaných, tak i jejich počet byl nejnižší od listopadu roku 2012, kdy Úřad práce evidoval 508 tisíc nezaměstnaných, což představovalo 6,8% podíl.

Počet volných pracovních míst byl 56 556, což znamená nárůst o 1 832 oproti srpnu a je to i o 15 134 více než před rokem. Tento trend připisuje vedení Úřadu práce vlastnímu personálnímu posílení, které provedla nová vláda po předchozím oslabení. 

Pracovníci úřadu teď podle zprávy mnohem více komunikují se zaměstnavateli a obcemi a seznamují je s možnostmi nejen finanční podpory, ale nabízejí jim také poradenství či rekvalifikace, jejichž složení vychází z potřeb konkrétních firem.

Na jedno volné pracovní místo tak nyní připadá 9,4 uchazeče. Nejvyšší je tento poměr v okrese Ústí nad Labem, naopak matematicky nejvyšší šanci na získání práce mají uchazeči na východě Prahy, kde nezaměstnanost činí pouze 3,4 procenta.

Tradičně přibylo v září mezi nezaměstnanými absolventů, bylo jich ale méně než obvykle. "Ve srovnání s loňským rokem je nových zářijových absolventů méně a na celkové nezaměstnanosti se výrazně nepodepsali. Důvodem je fakt, že do evidence tentokrát přicházeli už v průběhu léta, což svědčí o jejich rostoucí odpovědnosti," vysvětlila pohyb ředitelka úřadu práce Marie Bílková.

Hlavní ekonom české ING Bank Jakub Seidler vnímá zářijová čísla jako pozitivní, podle něj na ně měly vliv i jiné faktory. "Letos nezaměstnanost významněji ovlivňuje i obecně zlepšující se výkon ekonomiky a růst pracovních míst. Tyto příznivé faktory v záři převýšily nárůst absolventů a míra nezaměstnanosti tak mírně poklesla," uvedl Seidler.