Německé vydavatelství Rheinische Post Mediengruppe v pondělí podle informací HN prodalo polovinu akcií slovenského vydavatelství Petit Press, které vydává poslední nezávislý slovenský deník Sme.
Vedení listu okamžitě po oznámení podalo výpovědi a vydalo prohlášení o tom, že založí nový nezávislý deník.
Pod úvodním textem jsou podepsaní dosavadní šéfredaktor Sme Matúš Kostolný a jeho čtyři zástupci Tomáš Bella, Lukáš Fila, Konštantín Čikovský a Juraj Javorský.
Pro novináře je Penta ohrožením jejich nezávislosti
Akcie oficiálně koupila tisková agentura SITA, ale za peníze, které jí dala finanční skupina Penta, figurující v celé transakci pouze jako finanční partner.
Pro slovenské novináře je nicméně finanční skupina ohrožením jejich nezávislosti, protože propojuje politiku a byznys. Novináři nevěří prohlášení partnera Penty Jaroslava Haščáka, že chce zachovat svobodu jejich tvorby, ani minulý týden zveřejněnému etickému kodexu nově vytvářené mediální větve finanční skupiny Penta.
Padesátiprocentní podíl ve vydavatelství Petit Press podle jeho ředitele a někdejšího spoluzakladatele Alexeje Fulmeka skupina Penta ještě neovládá.
V tuto chvíli platí, že německý spolumajitel napsal První slovenské investiční skupině, že nepožádala o předkupní právo v souladu se stanovami, takže nyní může akcie prodat Pentě.
Rheinische Post Mediengruppe v tiskovém prohlášení potvrdila, že svůj podíl prodá agentuře SITA, protože druhý dosavadní akcionář, První slovenská investiční společnost, neuplatnil právo na přednostní odkup akcií podle stanov společnosti a slovenských zákonů.
"Petit Press výborně splnil podmínky pro to, aby hrál rozhodující úlohu ve změně slovenského trhu v budoucnosti," řekl výkonný ředitel vydavatelství Johaness Werle.
Prodej podílu na Slovensku je podle něj v souladu se strategií firmy poté, co loni prodala české vydavatelství Mafra s deníky MF Dnes a Lidové noviny a nyní se chce soustředit na své aktivity na domácím německém trhu.
"Budeme ještě podnikat právní kroky, kde se budeme snažit toto rozhodnutí zvrátit," reagoval Fulmek.
Podle mluvčího skupiny Penta Martina Danka je ale vypořádání a převzetí akcií otázkou dní až týdnů, pokud transakci nebude muset schválit antimonopolní úřad.
Podle Fulmeka i podle mluvčího skupiny Penta Martina Danka by se nyní mohlo jednat o tom, že podíl financovaný Pentou by mohl být menšinový a tím by se přispělo k uklidnění situace mezi novináři.
Už dříve partner Penty Jaroslav Haščák řekl, že by toto řešení pro něj bylo přijatelné, pokud by si zachoval kontrolní balík akcií mezi třetinou a 49 procenty. Podle Danka by manažerské řízení zůstalo v rukou lidí z První slovenské investiční a tedy dosavadního padesátiprocentního majitele Petera Vajdy.
V případě, že První slovenská investiční a Penta nenajdou přijatelnou shodu na dalším řízení vydavatelství, hrozí nejen masový odchod redaktorů Sme, ale podle Fulmeka nelze vyloučit ani celkový rozpad firmy, která vydává dalších třicet různých titulů a provozuje web s měsíční návštěvností 2,1 milionu unikátních adres.
Prohlášení vedení redakce Sme o tom, že zakládají nový nezávislý deník, nechtěl Fulmek komentovat. Žádné výpovědi zatím na stůl nedostal, už v úterý ale pravděpodobně odstoupí šéfredaktor a některý z jeho zástupců bude pověřen vedením.
Penta chce vybudovat vlastní mediální skupinu
Deník Sme s nákladem 40 000 výtisků je vlajkovou lodí vydavatelství, které rozvíjí svůj webový portál sme.sk a vydává i regionální tituly My a Korzár a vlastní tiskárnu.
Stojí za řadou inovací včetně platebního systému Piano.
Skupina Penta v srpnu oznámila, že chce vybudovat vlastní mediální skupinu. Na slovenský mediální trh vstoupila na konci srpna, když koupila vydavatelství 7 Plus a Trend Holding.
První z nich je vydavatelem bulvárního deníku a řady lifestylových a dětských časopisů, druhé vydává týdeník Trend a čtrnáctideník Profit a je zaměřené především na podnikatelskou komunitu.
Redakce SME dnes odpoledne. pic.twitter.com/TNrZ1BuwCp
— Pavlina Kvapilova (@PavlinaAmalie) Říjen 14, 2014
Slovenští novináři viní Pentu z ovlivňování místní politiky a účasti v kauze Gorila.
Finanční skupina podle spisu, který před třemi lety unikl na internet, podplácela slovenské politiky a vysoké státní úředníky výměnou za vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání dlouhodobě popírá. Zmiňované informace o korupci, jež údajně pocházejí od slovenské tajné služby, dosud nikdo nepotvrdil.
Po propuknutí korupční aféry se Penta pokoušela soudně zastavit vydání knihy, kterou připravoval investigativní novinář Tom Nicholson právě ve spolupráci s vydavatelstvím Petit Press. Bratislavský okresní soud Pentě sice vyhověl, odvolací soud v roce 2012 ale předběžné opatření zakazující vydání knihy zrušil.
Porada deníku Sme, na které byla koupě oznámena.
FOTO: Miriam Zsilleová
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.