Na terase nejvyššího patra zbrusu nového kancelářského komplexu Florentinum v centru Prahy stojí štíhlý, nakrátko ostříhaný muž a dívá se zasněně dolů. Po chvíli ukáže na nevzhledné boudy lemující protější areál Masarykova nádraží a energicky vysvětluje: „Tohle se zbourá, tohle postaví a tady povede rychlodráha z letiště v Ruzyni.“
Pětačtyřicetiletý byznysmen Marek Dospiva spoluvlastní nejen česko-slovenskou společnost Penta a skleněný labyrint kanceláří, na jehož vrcholu právě stojíme, ale i firmu Masaryk Station Development, která má smlouvu se státem na odkup rozlehlých pozemků kolem protějšího Masarykova nádraží.
Jak upozorňuje týdeník Respekt, který vychází v pondělí, Penta by chtěla proměnu zpustlého areálu v mondénní zónu odstartovat už za dva roky. Akce má stát zhruba sedm miliard korun, a spolu se zmíněným komplexem Florentinum za čtyři miliardy tak půjde o jednu z nejnákladnějších a nejvýraznějších změn části centra Prahy v poslední době.
Kroky Penty v posledních letech míří hodně vysoko. Zatímco v Česku vesměs nevyvolávají žádné velké emoce a Dospivova skupina je považována za standardního investora, na „rodném“ Slovensku se děje něco úplně jiného. Za posledních pět let se kolem firmy strhl několikrát celonárodní poprask, stala se důvodem demonstrací a nyní se kolem ní roztočil i silný mediální vír.
Penta na začátku tohoto měsíce koupila dvě velká novinová vydavatelství 7 Plus a Trend Holding a nyní má na dosah ovládnutí poloviny společnosti vydávající nejčtenější a doposud na velkých finančních hráčích nezávislý deník SME. Tamní novináři jsou z toho mírně řečeno hodně rozpačití. „Skupování mediálních titulů Pentou nejsou finanční investice, ale pokus ovlivňovat slovenskou politiku,“ napsal zástupce šéfredaktora tohoto deníku Tino Čikovský.
Faktem je, že důvodů k ovlivňování politiky Pentou by se našlo dost. Důvodem, proč vlastnit média, je však i konkurence ostatních významných investorů, kteří už své noviny či televize získali. I ti mají své zájmy a napojení na různé skupiny politiků (Babiš má navíc vlastní politickou stranu). A s nimi je tak – s nadsázkou řečeno – třeba vyrovnávat síly. Penta, která si začala budovat image strategického investora, jehož roční tržby loni dosáhly rekordních 130 miliard korun, a vyrovnaly se tak zhruba Babišovu Agrofertu, zjevně nechce zůstat ani v této oblasti pozadu.
Zatím jsou mediální plány Penty každopádně ambiciózní: kromě Slovenska začala vyjednávat i v Česku a rozhlíží se také v Polsku. V tuzemsku se zajímá o tištěná a on-line média. Detaily zatím neznáme: spekuluje se ale například o jejím zájmu o vydavatelství Mladá fronta či Empresa Media.
Celkově má Penta velké záměry hlavně v těch oborech, ve kterých už působí a v nichž je jedničkou nebo dvojkou na trhu. „Soustředíme se na menší počet firem, které budou velké a silné ve svém oboru, a ty budeme dlouhodobě držet,“ říká Dospiva.
O skupině Penta, o její minulosti a jejích začátcích, o angažmá Alojze Lorence, slovenských skandálech a možném propojení s politikou i plánech do budoucna čtěte v novém vydání Respektu 40/2014, které vychází v pondělí 29. září (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle, iPad/iPhone, tablety Android a v audioverzi).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist