Na účet finanční skupiny Penta má po téměř patnácti letech dorazit více než 26 milionů eur (714 milionů korun) z Bratislavské teplárenské (BAT), kterou ovládá slovenský stát.

Bratislavský krajský soud totiž v pondělí potvrdil verdikt soudu nižší instance, podle kterého má BAT zaplatit zmiňovanou částku firmě Paroplyn Holdings Limited ze skupiny Penta. Vůči verdiktu se již nelze odvolat.

Spor vznikl kvůli dřívější smlouvě, na jejímž základě měla BAT platit za teplo od paroplynové elektrárny bez ohledu na to, zda ho skutečně odebere. Soudní líčení v případu začalo už v roce 2003, tedy rok předtím, než paroplynovou elektrárnu ovládla Penta.

"Penta je ochotna řešit uhrazení pohledávky vůči BAT i mimosoudně, například formou splátkového kalendáře tak, aby zaplacení žalované sumy neohrozilo provoz BAT," poznamenala finanční skupina.

BAT už dříve uvedla, že nedisponuje finanční částkou, která byla předmětem sporu. Společnost kromě jiného zajišťuje dodávky tepla v Bratislavě.

Smlouva z roku 1999 o odebírání tepla od paroplynové elektrárny přešla na BAT po rozdělení někdejšího podniku Západoslovenské energetické závody (ZEZ). Právě ZEZ tuto dohodu s paroplynovou elektrárnou původně uzavřel.

Letos v dubnu Penta oznámila, že paroplynovou elektrárnu prodá. Dokončení transakce se očekává v příštích měsících, soudní spor s BAT ho prý neovlivní.

Kvůli privatizaci paroplynové elektrárny Pentou předloni čelil obvinění z podvodu někdejší slovenský ministr hospodářství Pavol Rusko. Prokuratura obvinění ale zrušila s odůvodněním, že ministerstvo privatizační smlouvu neuzavřelo.

Privatizace paroplynové elektrárny je zmiňována také v údajném spisu tajné služby s názvem Gorila. Ten poukázal na údajné podplácení politiků a úředníků Pentou. Podle těchto dokumentů Rusko prý dostal od Penty za privatizaci elektrárny vysoký úplatek; exministr a bývalý spolumajitel nejsledovanější televize Markíza to popřel.

Penta je středoevropská investiční skupina, která byla založena v roce 1994. Podniká ve zdravotnictví, finančních službách, maloobchodu či realitách. Hodnoty aktiv skupiny, jež působí ve více než desítce evropských zemí, loni dosáhla 6,5 miliardy eur. Své zastoupení má Penta v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist