Rok poté, co největší česká finanční skupina PPF koupila za 63,6 miliardy korun většinový podíl v operátorovi O2, si od něj velkou část půjčí zpět. Česká telekomunikační jednička v úterý obdržela od největšího akcionáře žádost o sedmiletou půjčku ve výši 24,8 miliardy korun. PPF chce úroky platit až po uplynutí této doby.

"Představenstvo společnosti O2 žádost projednalo a rozhodlo o provedení analýzy a také o přípravě nezbytných kroků pro schválení finanční asistence v souladu s obecně závaznými předpisy," píše O2 v tiskové zprávě zveřejněné v úterý večer.

Ve středu dopoledne reagoval kurz akcií O2 výrazným propadem akcií, ty v deset hodin dopoledne oslabovaly o devět procent. 

Kellnerova skupina se tímto krokem rozhodla zadlužit úvěry dosud téměř nezatíženou společnost. 

"Vzhledem ke skutečnosti, že společnost O2 nedisponuje dostatečnými disponibilními zdroji pro poskytnutí finanční asistence, předpokládá se, že poskytnutí finanční asistence bude podmíněno tím, že společnost získá takové prostředky z externích zdrojů," stojí ve sdělení investorům.

"Telefónica byla v sektoru evropských telekomunikací podprůměrně zadlužená. Krok PPF nepovede k podpoře hlavního byznysu společnosti, pro firmu by bylo daleko přínosnější, kdyby půjčené finanční prostředky mohla využít k rozvoji svého byznysu, například formou akvizic," řekl pro HN analytik BH Securites Jiří Zendulka.

Zvýšené zadlužení bude mít podle něj pravděpodobně negativní vliv na výplatu dividend, a tedy i cenu akcií O2. Ty byly na pražské burze dlouhodobě řazeny mezi takzvané dividendové tituly nesoucí pravidelný výnos.

"Pro titul je to špatná zpráva, zároveň je ale pro akcii alespoň mírnou podporou to, že se stále ještě obchoduje s vidinou dividendy ve výši 18 korun. Rozhodné datum pro nárok na její výplatu je totiž 27. října," dodal Zendulka.

V úterý akcie uzavřela po ztrátě 3,6 procenta na úrovni 294,7 koruny. Cena se přitom od druhé poloviny září postupně zvyšovala a dosáhla až na 316 korun za kus. Těsně před oznámením půjčky se dostala k hodnotě 295,6 koruny, kterou PPF nabídla menšinovým akcionářům při povinném odkupu.

Skupina PPF loni získala 65,9 procenta akcií, po odkupu se její podíl zvýšil na 73,09 procenta. Nedosáhla tak na 90% hranici potřebnou pro případné vytěsnění držitelů menších podílů, o kterém se spekulovalo, přestože to Kellnerovi lidé popírali. Současný krok a očekávané snížení ceny by mohly pomoci dalšímu výkupu akcií.

Kvůli nezdařenému odkupu části akcií se mezi největší akcionáře zařadily samy banky financující Kellnerovu investici. Druhý největší podíl ve firmě díky tomu dnes drží s 5,68 procenta finanční skupina UniCredit. Bankám tak sice bude splacena část úvěru, ale zároveň pravděpodobně klesne hodnota jejich podílu.

Roční vývoj ceny akcie O2 na pražské burze:

 Více na: http://www.mobilmania.cz/clanky/cesky-obchod-roku-ppf-kupuje-telefoniku-oficialne/sc-3-a-1325279#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.