Franšíza už dávno není pro české byznysmeny velkou neznámou, naopak se stává stále populárnější formou podnikání. Koncept totiž nabízí značné výhody. Není nutné začínat na zelené louce, ale společnost může rovnou vystupovat pod zavedenou značkou a využívat jejího know-how. Na rozjetí firmy jsou potřeba nižší náklady, nižší je také riziko neúspěchu.

Na druhou stranu samozřejmě podnikatel obvykle přichází o možnost nezávislosti a kreativity, musí se podřídit i rozhodnutím, která může považovat za špatná. Přesto franšíza láká stále více lidí. Vyplývá to z šetření firmy Profit system, o kterém její zástupci hovořili na konferenci Franchising Forum 2014. Tu pořádala Česká asociace franchisingu - nezisková profesní organizace sdružující na národní úrovni poskytovatele franchisingu.

"V loňském roce přibylo na českém trhu kolem devatenácti nových značek, což představuje zhruba desetiprocentní růst. O dvacet procent pak vzrostl počet podniků otevřených na základě franšízové licence. Jedná se o největší nárůsty, jaké byly zaznamenány ve zhruba dvacetileté historii," popisuje stav Barbora Štanglová z Profit system.

V roce 2013 tedy bylo na trhu celkem 219 franšízových značek. Celkový počet poboček se vyšplhal na 6 152, což je o 16 procent více než předchozí rok. Franšízantů bylo celkem 4 966. "Nejlépe se uchytily koncepty s originálním nápadem, který na trhu chyběl. Například Novodobá sanitka, Konopná lékárna a další," dodává Štanglová. Podle ní by měl rostoucí trend i nadále pokračovat. Za rok 2014 by tak mohlo přibýt jedenáct nových značek. 

Tuzemské značky bodují

V posledních letech byly mezi podnikateli výrazně oblíbené franšízové systémy v oblasti služeb. Loni se ale situace změnila ve prospěch obchodu. "V kategorie obchodu vzrostl počet systémů o 29 procent, což představuje 98 franšízových konceptů v této oblasti. Jedná se o největší nárůst za poslední čtyři roky. O obrovský rozmach se zasloužily především koncepty v oblasti prodeje potravin jako je Náš grunt, Můj obchod a další," popisuje Štanglová. Služby se naopak dočkaly poprvé poklesu o 6 procent na 121 franšízových konceptů. 

Výrazným trendem ve franšízingu v posledních třech letech je i převaha českých značek na trhu nad těmi zahraničními. Českých značek bylo minulý rok 132, což je o 11 procent více než v předchozím období. Počet zahraničních značek se zvýšil o 7 procent, a to na hodnotu 87. České značky tedy mají 60,3 procent trhu.

Zbývá vám ještě 10 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.