Nálada podnikatelů je stále mírně optimistická. Polovina firem totiž očekává ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku vyšší poptávku a téměř pětina podniků plánuje svůj byznys rozšířit. I když se současnou ekonomickou situací stále převládá mezi podnikateli nespokojenost, budoucnost své firmy v příštím roce vidí skoro tři čtvrtiny z nich pozitivně.

O průzkumu:

Průzkum Index očekávání firem probíhal mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání.

Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může teoreticky nabývat hodnot od -100 do +100 bodů.

Celkový index je pak průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a plánované úrovně podnikání. 

 

Navyšovat investice se podnikatelům ale dlouhodobě nechce. Dílčí index, který tyto plány sleduje, se po celý uplynulý rok pohybuje v záporných hodnotách. Ve srovnání s minulým čtvrtletím došlo dokonce k poklesu o 8,8 bodu. Údaje z posledního kvartálu přitom mají největší výpovědní hodnotu. Firmy mají ke konci roku o objemu investic mnohem lepší představu.

"Nejedná se už o odhad, ale spíše o reálnou situaci. A ta nám říká, že firmy stále nemají potřebnou jistotu, a jsou proto v otázce investic spíše konzervativní," říká Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB. Celková hodnota indexu v předešlých 12 měsících příliš nekolísala a držela se v pozitivních číslech.

Výjimkou byl pouze výrazný pokles v posledním čtvrtletí minulého roku, kdy s indexem zahýbala s největší pravděpodobností intervence České národní banky. "Tento krok ČNB měl poměrně výrazný vliv i na sentiment firem, protože posílil jejich obavy z budoucnosti," vysvětluje propad indexu Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.