TOP velkou odpovědnou firmou letošního roku je IBM Česká republika. V soutěži, kterou pořádá už po jedenácté platforma Byznys pro společnost, o tom rozhodla odborná porota. A stejně tak čtenáři, kteří pro ni hlasovali na webu Hospodářských novin. IBM byla oceněna za inovace a strategický koncept pracovního začleňování znevýhodněných skupin obyvatel.

TOP Odpovědná firma

TOP ODPOVĚDNÁ VELKÁ FIRMA 2014

cena společnosti Tchibo Praha

Vítěz kategorie

IBM Česká republika

2. Microsoft Česká republika

3. Skupina ČEZ

 

TOP ODPOVĚDNÁ MALÁ FIRMA 2014

cena společnosti Microsoft Česká republika

Vítěz kategorie

ZLKL

2. Allen & Overy

3. PRO-BIO

 

CENA VEŘEJNOSTI TOP ODPOVĚDNÁ FIRMA

Cena Hospodářských novin

1. Velká firma IBM Česká republika

1. Malá firma Advantage Consulting

 

ODPOVĚDNÝ LEADER 2014

Cena společnosti Zentiva

(Vítěze vybírali hlasováním čtenáři Aktuálně.cz)

Martina Březinová,

generální ředitelka Sodexo Benefity

 

DIVERZITA 2014

cena společnosti GSK

Vítěz kategorie

IBM Česká republika

2. GE Money Bank

3. Microsoft 

 

FIRMA VSTŘÍCNÁ OZP 2014

cena společnosti Noda Technologies

Vítěz kategorie

Siemens

2. Česká spořitelna

3. Skupina ČEZ

 

PRACOVIŠTĚ BUDOUCNOSTI 2014

cena společnosti Accenture

Vítěz kategorie:

GlaxoSmithKline

2. STEM / MARK

3. PRK Partners

 

SPOLEČENSKY PROSPĚŠNÝ PROJEKT 2014

cena společnosti

GE Money Bank

Vítěz kategorie

Skupina ČEZ

2. EnviWeb

3. Plzeňský Prazdroj

 

FIRMA A ŠKOLA 2014

cena Skupiny ČEZ 

Vítěz kategorie

O2 Czech Republic

2. Johnson & Johnson

3. Microsoft Česká republika

 

NEJANGAŽOVANĚJŠÍ ZAMĚSTNANCI 2014

cena společnosti

Tesco Stores ČR 

Vítěz kategorie

Allen & Overy 

2. PwC Česká republika

3. GE Money Bank

 

LEADER V ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ 2014

cena společnosti

Tetra Pak Česká republika

Vítěz kategorie

Skanska

2. E.ON Česká republika

3. PwC Česká republika

 

ODPOVĚDNÝ REPORTING 2014

cena společnosti

PwC Česká republika

Vítěz kategorie

Plzeňský Prazdroj

2. KPMG Česká republika

3. Vodafone Czech Republic

 

ODPOVĚDNÁ FIRMA OLOMOUCKÉHO KRAJE 2014 

cena společnosti TESCO SW

Vítěz kategorie

PRO-BIO

2. ZLKL

3. Elzaco

 

ODPOVĚDNÝ HOTEL A RESTAURACE 2014

Cenu vyhlašují společně Byznys pro společnost a Asociace hotelů a restaurací ČR.

Vítěz kategorie

Park Inn by Radisson Hotel Ostrava

2. Radisson Blu Alcron Hotel

3. Hilton Hotels in Prague

IT firma si včera odnesla i první místo v tématické kategorii Diverzita. "Když máte deset stejných názorů na jednu věc, je to zlé. Je potřeba, abyste se na věci dívali z různých úhlů a hledali řešení. Jen tak se můžete posunout dopředu," je přesvědčen šéf IBM Branislav Šebo. 

Mezi tři nejlepší velké firmy se dále probojovaly firmy Microsoft a ČEZ. Odpovědným lídrem byla ve veřejném hlasování zvolena Martina Grygar Březinová, generální ředitelka Sodexo Benefity. 

TOP malou odpovědnou se stal loštický rodinný podnik ZLKL. Vyvíjí auto pro handicapované, provozuje firemní školku a vychází vstříc zaměstnancům.

"U ZLKL je odpovědný přístup integrovanou součástí byznysu. Svoji činnost dlouhodobě strategicky rozvíjí na základě konkrétních potřeb regionu, v němž působí," vysvětluje důvody ocenění manažerka soutěže TOP Odpovědná firma Táňa Chudáčková.  

Letos v Lošticích vyrábějí pět zaváděcích kusů vozítka Elbee, do něhož postižení nastoupí jako do skořápky a bez obav s ním mohou jezdit i po dálnicích.

"Dva z nich jsme už prodali v tuzemsku a třetí míří do Francie,“ říká ředitel společnosti Ladislav Brázdil. Každé z vozítek je originál vyrobený přesně na míru svému budoucímu uživateli.

Do tohoto sociálního byznysu se podnik pustil i přes to, že jádro jeho činnosti a znalostí je jinde. Společnost ZLKL podniká v oblasti obrábění, lisování, svařování a povrchových úprav kovů. Je dodavatelem velkých nadnárodních koncernů z odvětví automobilového, elektrotechnického a vodohospodářského průmyslu.

Mezi její klienty patří Siemens, Emerson, Marelli Motori, Itron či Senior Flexonics a aktuálně řeší i výrobu pro technologický gigant Honeywell. Roční tržby ZLKL se pohybují okolo 350 milionů korun, loňský zisk činil 15 milionů korun.

Pro ZLKL není titul pro odpovědnou firmu novinkou. Už loni zvítězila jako Odpovědná firma roku v soutěži Firma a živnostník roku 2013.

V hlasování veřejnosti na portále Hospodářských novin uspěla mezi malými firmami česká personální agentura Advantage Consulting. Podporujeme zaměstnávání handicapovaných, spolupracuje se školami. Studentům formou workshopů pomáhá na vstup do praxe. Sami zaměstnávají nevidomé kolegy a a v agentuře pracuje 40 procent absolventů.

Do soutěže TOP Odpovědná firma se letos přihlášilo rekordních 101 firem.

"Těší nás, jak přístup k odpovědnému a udržitelnému podnikání v České republice rok od roku kvalitativně roste,“ uvedla Pavlína Kalousová, předsedkyně pořádající platformy Byznys pro společnost.

„Dokládají to detailní hodnocení více než 80 porotců TOP Odpovědná firma, podle nichž se jen za poslední dva roky strategický přístup top 50 velkých firem zlepšil o 20 procent." 

Pro další oborové ceny TOP Odpovědná firma 2014 si ve čtvrtek večer na galavečer do pražského Veletržního paláce přišli například zástupci společností Plzeňský Prazdroj, ČEZ, Siemens, Skanska, GlaxoSmithKline, Pro-bio či Allen & Overy.

Společenská odpovědnost firem neboli CSR se podle nedávného výzkumu společnosti Deloitte mezi finančními řediteli z 15 zemí světa přesouvá z marketingových a PR oddělení přímo do gescí finančních a generálních ředitelů firem.

Zatímco v roce 2012 za agendu odpovědného chování ve svých firmách primárně odpovídalo jen 44 procent generálních ředitelů, loni to už bylo 62 procent šéfů firem.

Odpovědnost a udržitelnost podnikání mají podle finančních ředitelů stále větší vliv na aktivity spojené s akvizicemi (48 % oproti 33 % v roce 2011), na to, kam firma umisťuje svůj kapitál (růst ze 48 % na 60 %), a na získávání kapitálu (nárůst ze 44 % na 55 %).

Stále víc společností v České republice se přitom v oblasti odpovědného a udržitelného byznysu (zkráceně CSR) soustředí na oblasti a témata, která tvoří jádro jejich podnikání a v nichž jsou firmy silné.

"Umí tak využívat to nejlepší, co mají, aby pomáhali v rozvoji celé společnosti," doplňuje Kalousová.

Například IBM tak byla letos oceněna za inovace a strategický koncept pracovního začleňování znevýhodněných skupin obyvatel, Microsoft za integraci odpovědného přístupu v rámci byznysu a ČEZ za konzistentní přístup a podporu regionů. Plzeňský Prazdroj zase za otevřené a hodnotné informace, které o svém podnikání poskytuje veřejnosti. 

"V České republice nám leží na srdci zejména zaměstnanost a rozvoj vzdělání, proto podporujeme rozmanitost a rozvoj talentů a pracujeme na sociálním začleňování," řekl Radek Hovorka, jednatel a finanční ředitel, IBM ČR.

Reportáže a rozhovory s vítězi soutěže TOP Odpovědná firma 2014 a podrobné výsledky přinese v pondělí 20. října 2014 magazín edice ProByznys Férové vztahy v byznyse, který najdete v Hospodářských novinách.