Přerovská chemička Precheza, která patří do holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO), za prvních osm měsíců letošního roku zvýšila tržby meziročně o 13 procent a vykázala provozní zisk. V posledním čísle podnikového zpravodaje to uvedl ekonomický ředitel Prechezy Oldřich Konečný. Precheza je největším tuzemským výrobcem anorganických pigmentů a předním producentem kyseliny sírové.
Loni Precheza kvůli poklesu cen titanové běloby na světových trzích i problémům se zprovozněním nové technologie na výrobu kyseliny sírové snížila čistý zisk o 71 procent z rekordních 737,5 milionu korun v roce 2012 na 211 milionů korun. Tržby Prechezy v loňském roce klesly meziročně o 12 procent z 3,05 miliardy korun v roce 2012 na 2,7 miliardy korun.
"Precheze se v letošním roce daří dobře a dosažené výsledky jsou nad úrovní schváleného finančního plánu. Přestože zdaleka nedosahujeme úrovní rekordních let 2011 a 2012, tak proti minulému roku jsme si v oblasti tržeb polepšili o 13 procent a v provozním hospodářském výsledku o 450 procent," podotkl Konečný.
Rekordní prodeje
Prodej titanové běloby letos meziročně vzrostl o 11 procent, železitých červení o 28 procent a monosalu, což je monohydrát síranu železitého, o 44 procent. "Ve všech třech případech se jedná o historicky rekordní prodeje," napsal Konečný.
Precheza letos vyrábí na maximální výkon, zatímco loni musela mít kvůli investicím a údržbě technologií letní odstávku. Letos produkce titanové běloby vzrostla meziročně o pětinu, železitých pigmentů o deset procent a monosalu o 31 procent. "Specifická zatím zůstává výroba kyseliny sírové, která z důvodu přetrvávajících technických potíží pracuje zhruba na 90 procentech výkonu," uvedl Konečný.
Loni se Precheza podle jejího generálního ředitele Iva Hanáčka potýkala s poklesem cen titanové běloby, který byl zapříčiněn nižší spotřebou a růstem zásob. Už na začátku roku 2012 se poptávka po titanové bělobě snížila především v Evropě a poté se krize rozšířila na všechny trhy. Výrobci následně začali vykazovat rekordní zásoby titanové běloby, což v roce 2013 zapříčinilo strmý pád cen. Letos se situace stabilizovala, ceny titanové běloby ale zůstaly na nízké úrovni.
Precheza v posledních letech postupně zvyšuje klíčovou produkci titanové běloby, která nachází uplatnění při výrobě barev, plastů, papíru, umělých vláken i v potravinářském průmyslu. Náklady projektu plánovaného do konce roku by měly činit společně s modernizací výrobny kyseliny sírové, zahájenou předloni, téměř jednu miliardu korun. Výrobní kapacita Prechezy by se u kyseliny sírové měla zvýšit o 20 procent a v případě titanové běloby z 50 000 v roce 2012 na 56 000 tun. Loni činila 53 000 tun.
Precheza je největším výrobcem anorganických pigmentů v ČR a její produkce míří z větší části na export. Chemička, která je součástí skupiny Agrofert od roku 1996, v Přerově zaměstnává 600 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist