Místo PIN kódu budou zákazníci platit kartou s otiskem svého prstu. Společnost MasterCard vyvinula první platební karty s biometrickými údaji. Jak píše The Guardian, už příští rok na podzim by je mohla nabídnout ve Velké Británii.

Po úspěšném testovacím provozu v Norsku, kde společnost MasterCard spolupracovala s firmou Zwipe, jsou na řadě britští zákazníci. Zatímco dnes mohou nákup do 20 liber (v Česku do 500 korun) platit jen přiložením bezkontaktní karty na čtečku, za rok touto dobou by mohli větší nákupy Britové platit tak, že na kartu před přiložením ke čtečce otisknou svůj prst.

"Propojit technologii s jednoduchostí, uživatelskou vstřícností a bezpečnostními požadavky pro nás byla výzva," řekl šéf bezpečnostního oddělení MasterCard Ajay Bhalla.

Zda se karty v Británii ujmou, bude záležet i na tom, jak se k nim postaví tamní banky a zda karty budou považovat za dostatečně bezpečné. Zákazníci si za ně nebudou připlácet, protože banky doufají, že nová technologie zabrání podvodům lépe než dosavadní "pojistky".

Zákazníkům ale karta přinese i drobnou nepříjemnost – před jejím převzetím se budou muset zastavit na svou bankovní pobočku a nechat si sejmout otisk prstu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru