Rozhodnutím nejvyššího soudu EU končí sedmiletý boj společnosti MasterCard proti rozhodnutí antimonopolního úřadu EU. Soudci potvrdili rozhodnutí nižšího soudu EU z roku 2012, který uvedl, že přeshraniční poplatky nemohou být považovány za objektivně nezbytné, protože systém je schopen fungovat i bez těchto poplatků.

"Soudní dvůr potvrzuje rozsudek tribunálu, a uznává tak rozhodnutí Evropské komise, které zakazuje mnohostranné mezibankovní poplatky požadované společností MasterCard," uvedli soudci.

Mnohostranně sjednané mezibankovní poplatky byly účtovány za každou přeshraniční transakci debetní a kreditní kartou, tedy v případě, že majitel platil kartou v jiném státě. Ponechávala si je banka, která kartu vydala, a byly účtovány obchodníkům. Rozhodnutí se týká pouze poplatků z transakcí uskutečněných v Evropě.

MasterCard je druhým největším vydavatelem kreditních a debetních karet na světě za společností Visa. MasterCard zavedl přeshraniční poplatky za použití karty v zahraničí v roce 1992 a jejich výši stanovil na 0,4 až 1,2 procenta z objemu transakce.

EK rozhodla už v roce 2007, že MasterCard musí přeshraniční poplatky zrušit. Firma je sice ve stanovené lhůtě zrušila, tento krok ale kompenzovala zdražením některých služeb.

Brusel se proto později s firmou dohodl, že společnost vrátí ceny na předchozí úroveň a bude moci poplatky dál vybírat. Výrazně je však zlevní, a to na 0,2 procenta u debetních karet a na 0,3 procenta u karet kreditních. Dohoda však neměla vliv na soudní spory.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist