Letošním vítězem soutěže nejrychleji rostoucích tuzemských firem o Štiku českého byznysu se stala liberecká společnost Benteler Maschinenbau CZ. Firma vyvíjí speciální stroje a zařízení pro sklářský a automobilový průmysl.

Titul Česká štika přiřkla porota českobudějovické rodinné společnosti Elektra PV, která se zaměřuje na prodej elektrospotřebičů pro domácnosti. Žebříček Štiky českého byznysu založila Coface Czech počátkem roku 2005. Chce tak identifikovat rostoucí české podniky s dobrými výsledky hospodaření a dobrou úrovní likvidity a finanční stability.

Firmy, které se umísťují v žebříčku nejvýše, sázejí na ziskovost a vlastní financování. "V posledním ročníku žebříčku Štik českého byznysu 2014 se nám potvrzuje, že hlavním tahounem v komplexním hodnocení ekonomických výsledků je vysoká ziskovost vůči vlastnímu jmění a aktivům, nízká zadluženost a vysoká likvidita ve financování pracovního kapitálu," uvedl Martin Růžička z Coface.

Růst tržeb se od roku 2009 upozaďuje, neboť obecně podmínky na trhu pro růst tržeb nedosahují příznivých hodnot let 2004 až 2008. "Firmy-štiky se tak trochu v dobrém slova smyslu stávají kapříky, kteří tvoří dostatečný zisk vlastníkům-investorům," upozornil Růžička.

Nicméně tržby firem v žebříčku rostou, u první stovky v pořadí dosahuje souhrn tržeb za loňský rok 320 miliard korun, což odpovídá 8,2 procenta HDP za 2013. V roce 2012 šlo o 307 miliard korun, což bylo 7,9 procenta HDP za 2012.

Hodnocení se opírá o ekonomické ukazatele, jako jsou ekonomické výsledky ve třech po sobě následujících letech, dosažení obratu vyššího než deset milionů eur (275 milionů korun), alespoň jeden kladný hospodářský výsledek a schopnost společnosti dostát svým závazkům.

V žebříčku nejsou firmy s některými specifickými formami podnikání - finanční společnosti, zbrojovky a firmy zabývající se výrobou a distribucí paliv, sázkové kanceláře a firmy zabývající se hazardem. Celkovým vítězem soutěže za loňský rok se stala společnost Deichmann - Obuv.