Pokud toužíte po životě v přepychu, úspěšné kariéře a stratosférických příjmech, vyplatí se studovat. Ano, najde se spousta miliardářů, kteří své bohatství nabyli navzdory nepříliš úspěšným výkonům ve školních lavicích, v globálu však platí, že se skutečným boháčem stane spíše vystudovaný vysokoškolák.

top 10 univerzit

Žebříček deseti univerzit, které daly světu nejvíce dolarových miliardářů.

  škola stát počet
       
1 Pennsylvania USA 25
2 Harvard USA 22
3 Yale USA 20
4 Southern Carolina USA 16
5 Princeton USA 14
6 Cornell USA 14
7 Stanford USA 14
8 UoC Berkeley USA 12
9 Mumbai Indie 12
10 LSE UK 11

Zdroj: Billionaire Census

Studie Billionaire Census Report ze společné dílny Wealth-X a UBS totiž ukázala, že ze skupiny světových miliardářů jich 65 procent tvoří ti, kteří dosáhli alespoň bakalářského stupně vzdělání. Přínos samotného vzdělání se tedy zdá být poměrně neoddiskutovatelný.

Pokud tedy hodláte zvýšit svou šanci na vstup do elitní společnosti miliardářů, vyplatí se studovat. Jenže jak správně tušíte, ne každá škola je zárukou úspěchu. Za pozornost proto stojí přehled těch univerzit, které takříkajíc rodí největší počet miliardářů.

Z dvacítky těch vůbec nejlepších jich hned šestnáct najdeme ve Spojených státech. Pětice z nich pak patří do světoznámé skupiny Ivy League. Právě z ní pochází, co do počtu vyprodukovaných miliardářů, vůbec nejúspěšnější škola, kterou je University of Pennsylvania. Ta podle Billionaire Census Report vyrobila hned 25 dolarových miliardářů, což je o tři jedince více, než kolika se může pochlubit dvojka žebříčku Harvard. 

Celkem je na světě podle studie stejných autorů 2325 dolarových miliardářů.

I třetí místo na stupních vítězů patří zástupci Ivy League, kterým je Yale s dvaceti miliardáři. Hegemonii Spojených států narušilo až deváté místo indické University of Mumbai následované britskou London School of Economics and Political Science a moskevskou Lomonosovovou univerzitou. Ty na dvacátém místě doplnila ještě ETH Curych. 

Zajímavostí je také skutečnost, že zhruba čtvrtina miliardářů, kteří získali vysokoškolský titul ve Spojených státech, pochází z jiné země. Jen se tak dokresluje celkově pozitivní vnímání výše zmíněných univerzit, na které se touží dostat kromě amerických také studenti z nejrůznějších koutů světa. 

Nicméně, stále se vyplatí mít na paměti, že takové osobnosti jako třeba Mark Zuckerberg či Bill Gates vysoké školy zanechaly a své jmění vybudovaly bez "patřičného" vzdělání. Pořád tak platí, že k pohádkovému bohatství stačí "pouze" brilantní nápad. A ten škola přece jen obvykle neposkytne.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist