Oficiálně jsou teď dospělí. Vyrůstali ale v dětském domově, chybí jim pracovní návyky, často mají nízké sebevědomí a neumí se bránit. A právě jim se rozhodly pomoc platforma Byznys pro společnost společně s Nadací Terezy Maxové. Projekt New Job New Life je určený dětem z dětských domovů, kterým se snaží najít zaměstnání a připravuje je na vstup do reálného života.

"Tyto děti mají často problémy s komunikací, chybí jim pozitivní vzory z rodiny a mají problém s dodržováním pravidel a režimu, to je v zaměstnání zcela zásadní. A práce je zase nezbytným předpokladem, aby si dokázaly najít a zaplatit bydlení," uvádí smysl projektu jeho autorka Karolína Sieglová z Byznysu pro společnost a dodává, že se domlouvá s firmami na konání běžných výběrových řízení. "Je pouze na firmě, aby se rozhodla, zda chce uchazeče z dětského domova zaměstnat," tvrdí Sieglová.

Za dvanáct měsíců se do programu zapojilo přes dvě stovky aktérů, uskutečnilo se přes sto dvacet výběrových řízení, plno školení, exkurzí či odborných seminářů. A více než stovka lidí díky New Job New Life získala práci. "Když vám někdo dá možnost k lepšímu životu, vezměte ji. Já teď vím, že budu mít na nájem a na jídlo," svěřuje se jedna z účastnic.

Programu se účastní 26 firem, mezi nimi jsou například Škoda Auto, Skanska, Kooperativa, Plzeňský Prazdroj, Siemens, Seznam nebo Hilton Prague. "V současné době jsme přímo oslovováni našimi kolegy, kteří by rádi nabídli pracovní místa ve svých odděleních přednostně dětem z dětských domovů a v rámci svých oddělení se zapojili do projektu,“ říká HR manažerka Hilton Prague Michaela Slabá.

Zástupci firem si pochvalují, že díky projektu získávají motivované brigádníky, kteří si práce váží a jsou ochotni se učit. "Odbornost se dá naučit, ale ochota nikoliv," uvádí Jana Horajsová z oddělení úseku lidských zdrojů v CPI hotels, který zaměstnává čtyři mladé lidi z dětských domovů.

Jednou z aktivit programu New Job New Life je nový kurz sebeobrany určený mladým ženám z dětských domovů. "Víme, že dívky jsou někdy příliš důvěřivé a zranitelné, a o těch z dětských domovů to platí dvojnásob, a proto se bohužel často stávají obětmi násilí," vysvětluje Karolína Sieglová. Kurzu se v prostorách v pražském hotelu Hilton účastnilo 31 dívek z dětských domovů z Nymburku, Kašperských hor, Dubence nebo Dolních Počernic.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist