Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť za devět měsíců vzrostl o 4,4 procenta na 261 miliardy rublů (132,6 miliardy Kč). Hospodaření podle prohlášení společnosti podpořilo zvýšení těžby. V samotném třetím čtvrtletí však zisk firmy prudce klesl kvůli slabšímu rublu a poklesu cen ropy.

Rosněfť kontroluje stát a nyní čelí sankcím, které na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině uvalily západní země. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že v samotném třetím čtvrtletí firma vykáže ztrátu 3,6 miliardy rublů. Firmě se ale podařilo udržet zisk, který však prudce klesl na jednu miliardu rublů z 172 miliard rublů v předchozím čtvrtletí. Prudké oslabení rublu vůči dolaru snížil zisk ve čtvrtletí o 95 miliard rublů.

Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů zisk Rosněfti za leden až září stoupl o 34 procent na 411 miliard rublů. Příjmy se za devět měsíců roku zvýšily o 25,4 procenta na 4,2 bilionu rublů. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy hmotného a nehmotného jmění vzrostl o 28,9 procenta na 869 miliard rublů zvláště díky snížení nákladů a lepší efektivitě těžby. Těžba se zvýšila o pět procent.

Rosněfť je vysoce zadlužená kvůli loňskému převzetí britsko-ruské ropné firmy TNK-BP. Dluh firmy na konci září činil 1,77 bilionu rublů. Britská společnost BP má díky prodeji svého podílu v TNK-BP v Rosněfti podíl 19,75 procenta.

Zisk klesl i nestátnímu Novateku

Čistý zisk klesl i společnosti Novatek, která je největší nestátním těžařem plynu v Rusku. Ve třetím čtvrtletí její zisk klesl o 67,5 procenta na 7,6 miliardy rublů (3,9 miliardy Kč). Propad způsobil pokles rublu vůči dolaru, uvedla společnost. Novatek spoluvlastní spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina a je terčem sankcí, které na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině uvalily západní země.

Výsledky zaostaly za očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali v průměru zisk 7,7 miliardy rublů. Vývoj směnných kurzů snížil zisk firmy o šest miliard rublů. Příjmy však stouply o 12,5 procenta na 85,1 miliardy rublů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist