Téměř každá čtvrtá firma v Evropě platí své závazky pozdě, v průměru pak zaplatí firmy fakturu 36 dní po splatnosti. Ukázal to průzkum mezinárodní inkasní agentury EOS KSI, která zkoumala platební morálku ve 12 evropských zemích.
Výsledky ukázaly, že téměř čtvrtina pohledávek byla letos splacena pozdě. I tak je to ale oproti předchozímu roku zlepšení. Tehdy věřitelé řešili 29 procent případů nezaplacených faktur.
Nejčastěji platí pozdě obchodníci v Bulharsku, Polsku, Rumunsku a také na Slovensku. Naopak nejdisciplinovanější jsou v Německu.
Právě Polsko a Slovensko patří mezi oblíbené exportní destinace českých firem. V Polsku se přitom zpozdí s platbou 25 procent firem, na Slovensku o procento méně.
Téměř každá čtvrtá firma se tak setkává s pozdě zaplacenými fakturami. "Současně zaznamenáváme stále silnější snahu společností pohledávky odborně řešit, což se projevilo ve zhruba dvojnásobném nárůstu zájmu o přeshraniční vymáhání pohledávek v porovnání s předchozím rokem," říká Vladimír Vachel, jednatel společnosti EOS KSI.
Česko eviduje dluhy u cizích zemí ve výši 21,6 miliardy korun. Nejvíce dluží Kuba - čtěte ZDE
Soud dal Pentě za pravdu. Bratislavská teplárenská jí musí vyplatit 26 milionů eur - čtěte ZDE
Z průzkumu vyšlo nejlépe Německo, kam míří až třetina českého exportu. Podnikatelé zde evidují téměř pětinu opožděných plateb, což je o 11 procent bodů lépe než loni. Tato země má zároveň nejnižší podíl nedobytných pohledávek, a to jedno procento.
Evropské země se také výrazně liší v tom, za jak dlouho obchodníci své závazky uhradí. V průměru zaplatí firmy fakturu 36 dní po splatnosti. Například ve Španělsku je tato lhůta až 53 dní.
Společnost EOS KSI dělala průzkum ve 2 600 firmách z 12 evropských zemí. Firmy byly dotazovány na všechny aspekty spojené s platebními transakcemi a obecně na ekonomické trendy v dané zemi. Kompletní výsledky jsou dostupné zde.
V České republice dělá pravidelně vlastní průzkum Asociace inkasních agentur (AIA) ve spolupráci se společností EY. Podle ní byla v loňském roce průměrná výše pohledávky předaná do správy inkasní agentuře 13 565 korun. V roce 2009 to bylo téměř 23 tisíc korun. Klesl také objem a počet pohledávek vymáhaných inkasními agenturami. Za loňský rok to bylo 1,7 milionu kusů pohledávek za 23 miliard korun.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist